CRI Türk Dış Haberler

2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılışına 1 saatten daha az süre kala tüm hazırlıklar tamamlanmış durumda.

90’dan fazla ülke ve bölgeden 2 bin 900 sporcunun katılacağı etkinlikte teknolojinin son imkânları ile oluşturulacak açılış töreni merakla bekleniyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve davetli devlet liderlerinin de açılışta yer alacağı bildirildi. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi genel sekreteri ve Merkez Askeri Komisyonu başkanı olan Xi, Oyunların açıldığını ilan edecek.

Törene katılamayan liderler ise mesajlarını şu ifadeler ile iletti:

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong Un, “Beijing Kış Olimpiyatları’nın Çin Komünist Partisi ve Çin halkı ulusal gençleşme arayışına ve yeni bir yılda şans getirmesi” dileğini iletirken, benzeri görülmemiş derecede şiddetli bir pandemi zeminine karşı Çin tarafından elde edilen zaferin altını çizdi.

Moğolistan Devlet Başkanı Ukhnaa Khurelsukh ise, Olimpiyatların insan dayanışmasının bir sembolü olduğunu söyledi ve Çin’in Olimpiyatlarına başarıyla ev sahipliği yapacağından emin olduğunu da sözlerine ekledi.

Çek Cumhurbaşkanı Milos Zeman, tüm Çin halkına yeni yılda başarılar dileyerek Kış Olimpiyatları’nın eksiksiz şekilde geçmesi dileğinde bulundu.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, tüm dünyanın Beijing Kış Olimpiyatları’nın başarısına tanık olacağına inandığını söyledi. Çin halkına da mutluluk, sağlık ve refah diledi.

Çin halkına selamlarını ileten Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, küresel bir spor etkinliği olarak Beijing Kış Olimpiyatları’nın dünya için aşikâr bir öneme sahip olduğunu ve kış sporlarının gelişmesine vesile olduğunu vurguladı.

Tören Çin Medya Grubu (CMG) tarafından canlı yayınlanacak.