CGTN / Andrew Korybko

New York Times dâhil Batı medyası Çin’in sözde “altın madalya” takıntısını sorguluyor, ama gerçekte Çin’in olimpiyatlarla ilgili anlayışı yıllar içinde olgunlaştı. Yenmek bütün ülkelerin paylaştığı bir tutum olarak hâlâ önemli ve kutlamaya değse de Çin bütün insanların sporla ve egzersizle ilgilenmesini sağlamak ve sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek için daha fazla çaba gösteriyor. Olimpiyatlar toplumdaki bu yeni eğilimlerin geliştirilmesine hizmet etti.

Bütün dünya istekle Olimpiyatları bekliyordu ve herkes her zaman kendi ülkesini desteklemekten mutluluk duyar. Yurttaşlarının en iyilerle rekabet ettiğini görmek insanlar için bir gurur kaynağıdır ve ne zaman temsilcileri birinci gelip altın madalyayı kazansa insanları kaplayan coşku tanımlanamaz bir coşkudur. Sporcularının yarışlarını dolaylı olarak bilgisayar, telefon ya da televizyondan izlemek yerine birçok Çinli son zamanlarda sporculardan kendileri daha sağlıklı bir hale getirmek için ilham alıyor.

Herhangi bir ülkenin çok az vatandaşı Olimpiyatlarda yarışabilir fakat herkes bu olimpik sporculardan daha iyi bir yaşam tarzını benimsemeyi öğrenebilir. Çin toplumu Beijing’in 2008’de olimpiyatlara ev sahipliği yapmasından bu yana Olimpiyatlardan daha büyük zevk alıyor. Hiçbir Çinli o göz kamaştırıcı deneyimi asla unutamaz. O zamandan bu yana, Çin sağlıklı bir yaşam tarzını ve herkesin daha fazla spor ve fitnessle uğraşmasını teşvik etmeyi hedefleyen politikalar uygulayarak insanların olimpiyatlara ilgisini oluşturmayı amaçladı.

Bu konuda son zamanlarda yaşanan bazı gelişmeler dikkat çekiyor. Çin Başbakanı Li Keqiang, Ağustos 2019’da başkanlık ettiği bir Devlet Konseyi toplantısında, devletin fitness ve sporu desteklemeye kararlı olduğunu açıkladı. Kamuoyunun her ikisine olan artan talebi hükümetin ve özel kuruluşların yeni spor tesisleri yapmasına yol açtı. Bu altyapı Çinlilerin fitness ve spor ihtiyaçlarını karşılamalarını kolaylaştıracak.

OLİMPİYATLARIN EN KALICI MİRASI ÇİN TOPLUMUNDAKİ OLUMLU ETKİSİ

Eğitim Bakanlığının Spor, Sağlık ve Sanatlar Bölümü Genel Direktörü Başkanı Wang Dengfeng, Aralık 2020’de düzenlediği basın toplantısında “ülkedeki tüm ilkokulların yüzde 90’dan fazlası ve ortaokulların yüzde 93’ünün, okullardaki spor alanları için belirlenen standartları” 2019’un sonunda yerine getirdiğini açıkladı.

Çin devlet okullarında aynı zamanda yaklaşık 600 bin fiziksel eğitim öğretmeni de vardı. Hükümet çok açık biçimde onlara hayatlarının erken dö8neminde sağlıklı bir hayat tarzını öğretmekle aktif biçimde ilgileniyor. Belki daha da önemli olarak, Devlet Konseyi bu ay başında bildirildiğine göre bir tamam yayınladı. Bu tamim 14. Beş Yıllık Plan’ın (2021-2025) bir parçası olarak, Çin nüfusunun yüzde 38,5’inin 2025’te düzenli olarak fiziksel aktivitelere katılmasını hedef olarak belirliyor. Xinhua’ya göre, bu amacı gerçekleştirmek için kullanılacak araçlar arasında kamu spor tesislerinin ve alanlarının gelişmesini hızlandırmak, daha fazla kamusal spor müsabakaları ile yarışmaları düzenlemek ve spor endüstrisinin yüksek kalitesi gelişmesini ilerletmek var.

Bu gelişmeleri akılda tutarak, Olimpiyatların çağdaş Çin toplumundaki gerçek önemini daha iyi anlayabiliriz. Altın madalyalar kazanmak her zaman önemli olacaktır, ama ülke için daha büyük öneme sahip olan şey, olimpiyatların topluma ve özellikle gençlere sağlıklı hayatlar yaşamak ve daha fazla spor yapmak için ilham vermesidir.

Modern toplum hızlı teknolojik gelişme nedeniyle insanlığı daha az fiziksel faaliyetin olduğu bir hayat tarzına soktu ama kamu sağlığı bundan zarar gördü. Çin herkesin hayat kalitesini iyileştirmeye odaklanıyor ve bu nedenle ortaya çıkan hayat tarzındaki uzun dönemli sağlık risklerine karşı hassas. Bu nedenle toplumun artan daha fazla fiziksel eğitim programları ve içinde spor yapacağı tesisler ihtiyacını karşılamak için elinden gelenin en iyisini yapıyor. Bu eğilim Çin’in 2008 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmasından ilham aldı ve bugüne kadar devam etti. Bu nedenle, altın madalyalar kazanmak her zaman için önemini korurken, olimpiyatların en kalıcı mirası Çin toplumundaki olumlu etkisidir.