Çin, dün Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nda kısa mesafe sürat pateni karışık takım finalinde altın madalyayı elde etti. Madalyayı kazanan her olimpiyat sporcusuna birer olimpiyat maskotu Bing Dun Dun verildi.

Bunun yanı sıra, Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’nın açılış törenine katılmak için başkentte bulunan Monako Prensi İkinci Albert, dün Büyük Halk Salonu’nda oyuncak hamurdan Bing Dun Dun yapımını deneyimledi. Ancak İkinci Albert, bir tane yaptıktan sonra tekrar yapmak istedi.

Monako Prensi İkinci Albert; “Evde ikiz çocuğum var. Sadece bir tane Bing Dun Dun ile dönersem, açıklamam zor olur.” diye konuştu.

Bing Dun Dun’un tasarım ekibinin baş tasarımcısı Cao Xue, Bing Dun Dun’un buz kabuğu şeklinin hem buz ve kar sporlarıyla ilgili hem de teknolojik ve fütüristtik olduğunu belirtti.

Cao Xue, buz kabuğunun alıç meyvesinden esinlenerek yapıldığını, bu sebeple maskotun ince şekerden kaplı ve şeffaf göründüğünü açıkladı.

Tasarım planı binden fazla kez revize edildi ve bu süreç 10 ay sürdü. Şu an Bing Dun Dun popüler, hatta bir tane satın almak bile zor. Tatlı Bing Dun Dun Çin’e özgü buz ve kar romantizmini gösteriyor.