China Daily / Siddhartha Chatterjee

Beijing Kış Olimpiyatları bir aydan kısa süre içinde yapılacak. Bu heyecan uyandıran son aşamalarda, biri sadece 14 yıl önce dünyada tüm gözlerin Yaz ve Paralimpik Olimpiyatları için Çin’e çevrildiği anda hissettiği heyecanı hatırlayabilir. 

2008 yılındaki oyunlar, eski Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge’nin oyunları “gerçekten olağanüstü” olarak tanımlamasıyla birlikte modern Çin halkı için gurur verici bir an olarak yeni bir sayfa açtı. Aslında, Beijing Kış Oyunları’na katılmak için IOC tarafından yapılan daveti kabul eden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Olimpiyat ruhu insanlığın en iyi ruh halini ortaya çıkarır: Takım çalışması ve dayanışma. Yetenek. Hoşgörü.” demişti. 

Çin’de yaklaşık bir yıl önce BM Yerleşik Koordinatörü olarak görevime başladıktan sonra, bu yeni yılda ve oyunların Beijing’e döndüğü bu şanslı anda Çin’de BM’nin öncülüğünü yapmak bir ayrıcalıktır. 

Dünya hâlâ Covid-19 salgını ve iklim krizi gibi güçlüklerle mücadele ederken, şefkat, dayanışma ve ülkeler arasındaki dostluk asla bu kadar önemli olmamıştı. Her renkten ve inançtan Olimpiyat ve Paralimpik oyuncuları Kış Oyunları için Beijing’de toplanmaya başlarken, o günden şimdiye kadar Çin’in gelişme hikâyesine ve önünde uzanan güçlüklerde Oyunlar’ın mirasına dönüp bakalım. 

SPOR VE KALKINMA

BM uzun zamandır, sporun kalkınmaya ve barışa katkısını ve sporun karşılıklı anlayışı, dostluğu, ayrımcılık yapmamayı ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin gelişmesine etkisini kabul ediyor. 

Beijing’deki 2008 Paralimpik Oyunları, oyunların toplumu nasıl etkilediğinin, hükümetin engelli insanların yaşamlarını iyileştirme ve toplumun eşit bireyleri olarak haklarını korumak için harekete geçmesini nasıl teşvik ettiğinin en iyi örneğidir. 

2008 Oyunları ayrıca Beijing ile Çin’in sürdürülebilir ulaştırma, halk sağlığı ve yenilenebilir enerjiye yatırımlarını hızlandırdığını gördü ve oyunların önemli mirasını bugün hissetti. Kısmi bir sonuç olarak 2008 yılında Çin’de kişi başına Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) 3 bin 500 dolar iken, 2022 yılında bu rakamın 13 bin dolara yaklaşması bekleniyor. Bu Oyunlar sırasında, Çin’deki BM Gönüllüleri ve BM Kalkınma Programı dâhil olmak üzere BM kuruluşları ile önemli Çinli gönüllü kuruluşlar arasında, diğer şeylerin yanı sıra Çin genelinde etkiyi artıran ve gönüllülük ruhunu yücelten önemli bir ortaklık gördük. 

Beijing Kış Oyunları için, BM ailesi tekrar gönüllü hizmet aracılığıyla sürdürülebilir kentsel kalkınmayı ilerletmek için bir yenilikçi projeye katılacak. Çin’deki BM Çevre Programı bürosu, yeşil ve sürdürülebilir Oyunlar hazırlıklarını desteklemek için ulusal politika girişimlerinin gelişmesine teknik destek ve danışmanlık sağladı. Paralimpik Oyunlar’ın dönüşü ayrıca engelli insanların hala her gün karşı karşıya kaldıkları güçlüklerle ilgili önemli bir hatırlatıcıdır ve yetkililer ve ilgili taraflar için bir katalizör olarak hizmet etmelidir.

Beijing’deki UNESCO ofisi, erişilebilirliği ve dahil etmeye öncelik vermek için tüm yerel ve küresel ortaklarıyla aktif olarak çalışarak, engelli kişilerin tam potansiyellerini ortaya çıkarmaya ve hiç kimseyi arkada bırakmamaya olanak sağladı. Bu bağlamda Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in söylediği gibi, yeşil, kapsayıcı, açık ve temiz bir Beijing Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları, günümüzde salgının üstesinden gelmede birlik, dayanıklılık ve uluslararası iş birliğinin değerini gösteren umut ışığı olabilir. 

SAĞLIKLI BİR ÇİN 

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Beijing Organize Komitesi ve Çin hükümeti, oyunlara hazırlığın güvenli ve düzenli bir biçimde yürütüldüğünü açıkça ortaya koydu ve Omicron varyantının dünya çapında endişe verici şekilde yükselişini gördüğümüz için Covid-19 salgınıyla mücadelede ilgili bütün kamu sağlığı önlemlerine bağlı olunmasından memnunum. Salgın, sağlığı hükümetlerin ve her yerdeki insanların temel düşüncesi haline getirdiği gibi, Oyunlar da fiziksel olarak formda olmanın önemine odaklanıyor. 

Geleneksel Çin kültürü, dövüş sanatları ile Çin’deki parklarda ve sokaklarda gördüğümüz gibi fiziksel olarak formda olmayı temel bir nitelik olarak görmüştür, bu unsurları bugün bile görüyoruz. 

Hevesli bir yogacı ve sık koşan biri olarak, Beijing sakinlerinin deneyimlediği gibi hava kalitesindeki düzelmeye de şahitlik edebilirim. Bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve birinin vücudunu ve zihnini zinde tutması, Sağlıklı Çin 2030 girişiminin de vurguladığı şekilde, spora olan ilgiyi harekete geçiren birçok sebepten sadece ikisidir. 

Çin’de, aşırı şişmanlık, diyabet ve hipertansiyon gibi bulaşıcı olmayan hastalıklar artıyor. Çin’deki yetişkin nüfusun neredeyse yüzde 10’una denk düşen 110 milyon kadar kişi şu anda diyabetle mücadele ediyor ki bu sayının 2040 yılında 150 milyona yükselmesi bekleniyor. Sağlıksız beslenme ve fiziksel hareketin olmaması gibi yaşam tarzını etkileyen risk faktörlerini azaltmak için acil önlem alınmazsa, bunun önemli sağlık, sosyal ve ekonomik sonuçları olacak. BM olarak 2030 yılına kadar “Sağlıklı Çin” hedefine ulaşmak için Çin hükümetiyle yakından çalışacağız ve ben de örnek olmaya öncülük etmeye devam edeceğim. 

ZORLUK FIRSAT OLABİLİR

Eski Güney Afrika Devlet Başkanı merhum Nelson Mandela bir keresinde şöyle demişti: “Spor, bir zamanlar sadece umutsuzluğun olduğu yerde umut yaratabilir. Spor, ırkçılığın önündeki engelleri yıkmada hükümetlerden daha güçlüdür. Spor her türlü ayrımcılık karşısında gülümser.” 

Bu tutkuyla Çin’deki BM ailesi, Beijing Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nın başarılı olmasına tam destek verecek ve üzerine düşeni yapacak. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yeni yıl mesajındaki çağrısına kulak verelim. Guterres, “Büyük zorlukların olduğu anlar aynı zamanda büyük fırsatların olduğu anlardır: Dayanışmada bir araya gelelim.” dedi. 2022 yılına girerken, insanlar ve gezegenimiz için harika şeyler başarmak için Olimpiyat ruhundan yararlanalım.