32. Yaz Olimpiyat Oyunları 23 Temmuz’da Japonya’nın başkenti Tokyo’da başlıyor.

Bu dönemki olimpiyat oyunları kapsamındaki en dikkat çekici etkinlik şu: Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin 138. Genel Toplantısı’nda olimpiyat sloganı olarak bilinen “Daha Hızlı, Daha Yüksek ve Daha Güçlü”den sonra dayanışmayı vurgulamak için “birliktelik” ifadesinin eklenmesine karar verildi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi 1894’te kurulduğunda, modern Olimpiyatların babası Coubertin tarafından “daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü” olimpiyat sloganı olarak önerildi. Bu slogana dayanışmanın eklenmesi, kuşkusuz Olimpiyat ruhuna yeni bir anlam katarak tüm dünyadaki insanların ortak seslerini yansıttı ve tüm dünyanın ortak çabalarla çeşitli zorlukların üstesinden gelmesi için büyük önem taşıyor.

Mevcut duruma bakıldığında, Covid-19 salgını hala dünya çapında yayılıyor ve küresel ekonomik toparlanma daha kırılgan durumda.

Bazı Batılı politikacılar jeopolitik ve ideolojik çatışmaları kışkırtarak dünya çapında bölücülük yaratmaya devam ediyor. Bütün bunlar modern Olimpiyat hareketinin temel değeri olan “insanlığın uyumunu teşvik etme ve daha iyi bir dünya inşa etmeyi” doğrudan etkiliyor.

Yeni bir kavşakta bulunan insanlık, mükemmellik, dostluk, saygı ve birlikten oluşan Olimpiyat ruhuna çağrı yapılması, spor faaliyetleriyle engeller ve çatışmaların ortadan kaldırılması ve tüm dünyadaki insanların daha dayanışma içinde olmalarının teşvik edilmesine her zamankinden daha çok ihtiyaç duymaktadır.

Aslında farklı ülkelerden ve farklı kültürlerden sporcular salgın zorluklarının üstesinden gelerek Tokyo’ya geldiklerinde, Olimpiyat Oyunları en önemli rolü olan “dünyayı bir araya getirmeyi” gerçekleştirebilir.

Daha da önemlisi, Olimpiyat sloganına dayanışma vurgusunun eklenmesi, gelecekte birçok zorluğun üstesinden gelmek için insanlığa cesaret ve güç verecektir.

Olimpiyat sloganının yenilenmesi insanlara şunu hatırlatacak: İnsan toplumunun rekabeti ölüm kalım meselesi değildir, bir kader birliğidir.

Olimpiyat sloganının yenilenmesi insanlar için şunu ifade etti: Kamu sağlığı ve güvenliğini korumak mı yoksa iklim değişikliğiyle mücadele etmek mi? Dayanışma en güçlü silahtır.

2022 Beijing Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak Çin’in Tokyo’ya en büyük spor takımını gönderdiğini ve en katı salgın önleme politikalarını uyguladığını belirtmekte fayda var. Çin, somut bir eylemle yenilenen Olimpiyat sloganını eyleme dönüştürerek küresel dayanışmanın teşvik edilmesi ve ortaklaşa zorlukların üstesinden gelinmesine katkıda bulunmaya devam ediyor.

Ancak tüm ülkeler bu ortaklık fikrine inandıkça dünya kalıcı ortak refaha sahip olabilir. Bu, yeni Olimpiyat sloganının çekirdek değeri olarak görülmelidir.