Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın basın merkezinde bugün düzenlenen basın toplantısında Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Beijing Kış Olimpiyat Organizasyon Komitesi’nden yetkililer sorulara cevap verdi.

Çin Medya Grubu: Çin kış olimpiyat oyunlarına başvururken 300 milyon kişinin kış sporlarına katılmalarını teşvik etme sözünü verdi. Kış sporlarının Çin’de pek yayılmadığı ve ilgi görmediği iddia ediliyor. Kış sporlarının Çin’de gelişme durumu nedir?

Beijing Kış Olimpiyat Organizasyon Komitesi Sözcüsü Zhao Weidong; “Kış sporları, kış olimpiyat oyunlarının ev sahipliğinin Çin’e geçmesinin ardından Çin’de hızla yayılıyor. Çin genelinde 654 buz pateni pisti ve 803 kayak merkezi bulunuyor. Buz pateni pisti sayısı yüzde 317 oranında arttırılırken, kayak merkezi sayısı yüzde 41 büyüdü. Verilere göre, kış sporlarına katılan kişi sayısı 346 milyona ulaştı.” diye duyurdu.

Çin 1980 yılında kış olimpiyat oyunlarına ilk kez katılırken, 28 sporcu gönderdi. Son oyunlara 176 Çinli sporcu katıldı.

Beijing Kış Olimpiyat Organizasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Han Zirong; “Yarışlar genelde sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Mekan inşası, egzersiz olanağı, yaşam garantisi ve tıbbi yardım gibi alanlarda sporculara elverişli imkan sağlıyoruz. Sporcuların eşit ve güvenilir ortamda yarışmalarını garanti ediyoruz. Şu an pek çok sporcu, konaklama, yemekleri ve tesisleri takdir ve övgüyle değerlendiriyor.” dedi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Olimpiyat İşleri Direktörü Christopher Dolby; “Belki sporcuların değerlendirmelerini okudunuz. Onlar tesislerin kalitesini övdüler. Bazıları buradaki koşulları cennet ile değerlendiriyor. Bu kadar yüksek değerlendirmelere az rastlanır. Hepimiz bu zamanlarda Çin’de buluştuk. Bu takdirler çok hoş.” ifadelerini kullandı.