China Daily / Zhang Zhouxiang

Makao Özel İdari Bölgesi (Makao ÖİB) Yasama Meclisi İdari Konseyi, salı günü Meclis için yapılacak seçimlerde adayların sayısının 31 adayın Temel Yasaya uymamaları ve Makao ÖİB’ne sadakatsizlik göstermeleri nedeniyle yeterliliklerini kaybetmesinden sonra, 159’dan 128’e düştüğünü açıkladı.

Bazı Batılı medya kanallarının bu konuyla ilgili haberleri çarpıtılmış biçimde “özgürlük partilerinin” Makao’da fırsatı kaybettiği şeklinde vermesi şaşırtıcı. İdari Konsey’e göre, 31 yeterliliğini kaybeden adaya kararın neden alındığını anlatan bir belge gönderildi. Bu belgelerde adayların yaptığı yanlışlar listelendi ve bu yanlışların ulusal güvenliğe nasıl zarar verdiği belirtildi ve bunların hepsi kanıtlarla desteklendi.

MAKAO HALKININ GERÇEK SESİNİ DUYMA ZAMANI GELDİ

Adaylardan hiçbiri bir muhalefet partisi üyesi olmadığı için yeterliliğini kaybetmedi. Öyleyse Batılı medya kanallarına göre “özgürlüğün” tanımı nedir? Bu bir adaya “özgür” denmesi için ulusal güvenliğe zarar vermesinin zorunlu olduğu anlamına mı geliyor? İronik olarak, yurtseverlik ya da bir kişinin ülkesini sevmesi herhangi bir kişinin bu Batılı medya kanallarının ülkelerinde bir politik göreve aday olması için teamül ve temel gerekliliktir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) her seçim için bir yeterlilik komitesi vardır ve açıkça Amerika’yı sevmediğini söyleyenler bu komitenin elemesinden geçemezler.

Yasanın yanı sıra, ABD politikacıları, birçok geçmiş seçimde tanık olduğumuz gibi, sık sık birbirlerine ülkelerine sadakatsiz diye saldırırlar. Özellikle her ABD başkanlık seçiminde iki partiden de yetkililer kendilerinin ulusa rakiplerinden daha sadık olduğunu kanıtlamak için harıl harıl çalıştığı Ekim sürprizlerinde buna tanık olunur. Bu Batılı medya kanalları ülkelerinin seçimlerinde yurtseverliğin çığırtkanlığını yapmakta önemli bir rol oynarlar. Öyleyse, iş Çin’in bir parçası olan Makao’ya geldiğinde neden farklı bir standart benimsiyorlar?

İdari Konsey’in kararı Makao ve bütün ulus tarafından sıcak karşılandı ki, bu seçimin onlar için yapılacağı Makao halkının konuya nasıl baktığının en iyi kanıtıdır. Bazı batı medyası için, söylentiler uydurup bunları yaymak yerine, Makao halkının gerçek sesini duyma zamanı geldi.