Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’nin kapanmaya gitmesiyle siyasetin de yavaşladığını aktaran İsmet Özçelik, Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) bir çıkış geldiğini belirtti.

MHP’nin 100 maddelik bir anayasa taslağı hazırladığını ifade eden Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, taslağın ana hatlarını dün açıkladı. Hazırlanan taslak metin önce AK Parti ile müzakere edilecek sonra kamuoyuyla paylaşılacak. Taslakta iki cumhurbaşkanı yardımcısı olması ve ikisinin de seçimle göreve gelmesi öngörülüyor. Ancak yeni anayasa mümkün mü? Orada bir sorun var. Çünkü iktidar bloku ile muhalefet arasında 180 derecelik farklar var. İktidar bloku cumhurbaşkanlığı sistemi içinde bir anayasa düzenlemesi isterken muhalefet ise güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönülmesi konusunda ısrarlı. Önümüzdeki seçimin ana gündem maddesi de bu olacak.

SUUDİ ARABİSTAN ŞAM’DA ELÇİLİK AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Suriye bir süredir sessizdi. Şam ile ilgili bazı gelişmeler var. Suudi Arabistan parasal gücü önemli bir ülke. Suudi Arabistan istihbarat başkanı Şam’a geldi ve önemli görüşmeler yaptı. Gelen bilgilere bakılırsa Suudi Arabistan Şam Büyükelçiliği önümüzdeki günlerde açılmak isteniyor. Bu Türkiye açısından da önemli bir durum. Suriye’de ciddi bir ekonomik kriz yaşanıyor. Bu krizden yararlanmak isteyenler var. Örneğin, Türkiye’ye de karşı olan bazı Arap ülkeleri Suriye’yi kendi tarafına çekmeye çalışıyor. Bunu geçmişte de yapmışlardı. Hem Türkiye’den koparmak hem de Rusya ile ilişkileri belirli bir seviyeye çekmek için çabalar var.

Suriye’de Türkiye karşıtı bazı gruplar mevcut. Esad, Türkiye ile ilişkilere önem veriyor ve bu ilişkilerin normalleşmesinden yana. Bölgede görev yapan uzmanlar, Türkiye’yi uyarıyorlar ‘Suriye, Suudi Arabistan’a yanaşırsa bu sıkıntılar yaratabilir.’ diyorlar. Fakat iktidar bir türlü Şam ile doğrudan temasa geçmek istemedi. Suudi Arabistan istihbarat başkanının gelmesi bu nedenle dikkat çekiyor. Bizim bir an önce Şam ile ilişkilerimizi vakit geçirmeden kurmamız gerekiyor.

AVRUPA’NIN SEYAHAT YASAKLARINI KALDIRMA PLANI

Avrupa ülkeleri aşı olanlar için seyahat yasağını kolaylaştırma, kaldırma gibi birtakım hazırlıklar içinde. Bu Türkiye’deki binlerce, on binlerce insanı da ilgilendiriyor. Türkiye’de Çin menşeili Sinovac firmasının geliştirdiği aşılar yapılıyor. Bizim olduğumuz aşıların Avrupa’nın alacağı karar da yeri ne olacak? Bu tartışılıyor şimdi.

Eğer Sinovac kapsam içine alınırsa Türklerin Avrupa’ya seyahat kısıtlaması kaldırılmış olacak. Şu anda bu konuda olumlu haberler geliyor. Avrupa İlaç Ajansı, Sinovac aşısının kullanım onayına ilişkin ön değerlendirme sürecini başlattı. Bu aşılar için nasıl bir karar verilecek herkes bunu bekliyor. Türkiye için de son derece önemli.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de bu konuda çalışmalar yürütüyor. Yakın bir zamanda karar verileceği konuşuluyor. Gelişmeler de genellikle olumlu.”