Orta Doğu’daki yoğun diplomasi trafiği ve eski dönemde karşıt kamplarda olan devletlerin yakınlaşma çabaları 2022’nin hareketli geçeceğinin göstergesi. Bütün bu temaslarda işlerin düğümlendiği nokta ise yine Suriye gibi görünüyor. Uzun yıllar Suriye’de gazetecilik yapan Musa Özuğurlu’ya göre Şam’ın mart ayındaki Arap Birliği toplantısına katılması ile önemli bir dönemeç geçilmiş olacak.

“ABD YÖNÜNÜ ÇİN’E ÇEVİRDİ”

CRI Türk’te Mehmet Kıvanç’ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına katılan Gazeteci Musa Özuğurlu, Orta Doğu’da diplomasi trafiğini tetikleyen dinamikleri değerlendirdi. “Zamanın ruhu değişti,” diyen Özuğurlu, bu değişimi şöyle açıkladı:

“Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Orta Doğu’da çok karışık bir durum istemiyor. Daha sakin bir Orta Doğu’yu arkasında bırakarak Çin’e yönelmek istiyor. Çin düşmanlığı üzerine kurmuş son zamanlardaki stratejisini. Bunun bir parçası olarak Orta Doğu’daki rahatlamayı görüyoruz.”

“ABD, Orta Doğu’yu Çin’e kaptırdı” şeklinde Batılı yayın kuruluşlarında çıkan analiz ve yorumların gerçeği yansıtmadığını belirten Özuğurlu, bu tür yorumları “abartılı” bulduğunu belirtti.

ABD’nin Çin odaklı siyasetlere ağırlık vermesinin Orta Doğu’dan tamamen çekildiği anlamına gelmediğini belirten Özuğurlu, bölgede rekabet halindeki güçlerin yeni duruma uyum sağlamaya çalıştığı tespitini yaptı.

“ARAP BİRLİĞİ TOPLANTISI ÖNEMLİ BİR DÖNEMEÇ”

2022 yılına Çin’in dünyaya sunduğu Kuşak Yol İnisiyatifi’ne katılarak hızlı bir başlangıç yapan Suriye, Orta Doğu’daki karmaşanın tam göbeğinde yer alamaya devam ediyor. Arap Ülkeleriyle de yeni bir sayfa açmak isteyen Şam’ın bu günlerde ziyaretçisi de eksik olmuyor.

Son olarak, Umman Dışişleri Bakanı Bedr el-Busaidi Şam’da Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’la görüştü. Bu ziyareti de değerlendiren Özuğurlu, “Umman tarafların çatışmalarından kendisini uzak tutabilmiş bir ülke. Suriye ile ilişkilerini hiçbir zaman bozmuş değildi.” dedi.

Özuğurlu’ya göre “Herkesin birbirinin pozisyonunu kollaması nedeniyle” Suriye gibi zor konularda yavaş bir dönüşümün yaşanıyor. Suriye’nin mart ayında Cezayir’de yapılacak Arap Birliği toplantısına katılarak Orta Doğu’da sahneye yeniden çıkması ise “dönüm sürecinin” önemli bir halkası olabilir:

“Suriye Arap Birliği’nden dışlanmıştı. Arap Devletleri’nin Suriye ile aynı masaya oturmak zorunda kalması Suriye açısından sembolik olarak ve pratikte bir zafer. Elbette zamanın ruhu çok değişti. Suriye’nin burada yer almasıyla birlikte çok önemli bir dönemecin geçilmiş olacağını söyleyebiliriz.”