Xinhua

Bütün dünyadan birçok kişi Çin Bahar Festivali’ni kutlamak için Çinlilere katılırken, başka bir büyük olay da başladı. Geçen hafta resmen başlayan 2022 Kış Olimpiyatları 90 kadar ülke ve bölgeden 2 bin 900 sporcuyu bir araya getirerek Kış Olimpiyatları tarihinin en büyük olaylarından biri haline geldi.

Bu ikili kutlama dünya bir salgınla ve çeşitli acil zorluklarla mücadele ederken uluslararası topluma umut, güç ve akıllıca bir bakış açısı getiriyor. Bu olay aynı zamanda Çin ile dünyanın geri kalanı arasında derin kişisel ve kültürel ilişkiler yoluyla güçlü bir bağ kurulmasına yardımcı oluyor.

Hızla gelişen bir küresel manzara ve değişik küresel tehditlerin ortaya çıkışıyla yüz yüze gelen çok sayıdaki insanlar güç ve cesareti temsil eden Çin takvimindeki Kaplan Yılına daha iyi bir gelecek için büyük umut bağlıyor. Güney Kore, Fransa, Macaristan ve Yeni Zelandalı Çin temalı pullar bastırırken, Belgrad ve Londra yeni yılı çarpıcı ışık gösterileri ile karşıladı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Xinhua haber ajansına “Kaplan güç, canlılık, cesaret, azim ve yürekliliği akla getirir. Bunlar Covid-19 salgını ve iklim değişikliği gibi benzersiz meydan okumalarla karşı karşıya iken ihtiyaç duyduğumuz özellikler.” dedi.

Beijing Kış Olimpiyatları Çin ile dünya arasında karşılıklı anlayış için, zor zamanlarda dayanışma ve iş birliğinin önemini göstermek için bir platform önererek bir köprü yarattı. Hem Yaz hem de Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan dünyanın ilk “ikili Olimpik kenti” olan Beijing yıllar süren hazırlıklardan sonra, bir kez daha Çin halkının misafirperverlik ve açık fikirliliğini gösterecek.

THOMAS BACH: BEIJING’İN TARİH YAZMAK ÜZERE

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta kendi imzasıyla yayınladığı makalesinde, “Çinli dostlarımız Olimpiyat ve Paralimpik Kış Oyunlarını iyi bir şekilde hazırlamak için üstün bir çaba gösterdi. Çin’in temsil edici uluslararası rekabetlerin mükemmel organizasyonundaki geniş deneyiminin bu küresel spor festivalini en üst düzeyde yapmayı mümkün kılacağına eminim.” dedi.

Çin’in kararlılık, yeterlilik ve canlılığı Olimpiyatları düzenleme konusunda karşılaştığı birçok zorlukta kendisini ortaya koydu ve dostluk, uyum ile dayanışma meşalesinin daha muhteşem olmasına yardım etti.

Nepal Devlet Başkanı Bidya Devi Bhandari’nin belirttiği gibi, Covid-19’un yarattığı benzeri görülmemiş tehditler karşısında, Çin hükümeti Beijing Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapma konusunda kesin kararlılığını ve güvenini tümüyle gösterdi. Bhandari uluslararası spor olayının bütün dünyadaki ülkelere ve sporculara dostluk. Uyum ve birlik getireceğine inanıyor. Aynı şekilde, Vietnam Devlet Bakanı Nguyen Xuan Phuc da Beijing Ulusal Stadyumu’nda yakılan Olimpiyat ateşinin, insanlığın güçlü irade ve birliğini somutlaştıran ve barış ve refah içinde bir dünya kurma konusunda güven veren, ulusal sınırları aşan bir spor ruhunun sembolü olacağına inanıyor. 2008’de Beijing’in her köşesine sinen “Beijing hoş geldiniz diyor” adlı özel şarkı ve basit hoş geldiniz jesti, özellikle Çin’in Olimpiyat ruhunu icra eden somut adımları dikkate alındığında asla unutulmadı.

Beijing’in tarih yazmak üzere olduğuna dikkat çeken Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach Beijing Kış Olimpiyatları’nın tarihe geçeceğini ve küresel kış sporları için yeni bir dönem açacağını söyledi. Çin’in Bahar Festivali sırasında bir araya gelme ziyafetleri düzenleme geleneği Olimpiyat ruhu ile yüklü aile birliği ve mutluluk arzusunu sembolize eder. Olimpiyat halkaları birleşik bir dünyayı temsil ediyor. Beijing 2022 Kış Olimpiyatlarının resmi sloganı “Ortak Bir Gelecek İçin Birlikte” Çin ve Olimpiyat kültürlerinde yerleşik olan ortak çabayı mükemmel biçimde özetliyor ve dünyanın en çok ihtiyacı olan şeyi tanımlıyor; birlik ve güç.