CGTN / Zhang Hanhui

2022 Beijing Olimpiyatları için son günler. “Ortak bir gelecek için hep birlikte” tanıtım müziğinin mesajı gibi, katılımcı ülkelerden insanlar, oyunların Covid-19 salgınının gölgede bıraktığı bir dünyaya oyunların mutluluk, sıcaklık ve güven getireceğini hevesle bekliyorlar. 2008 Beijing Olimpiyatları’nın başarısı, görkemi ve heyecanının yeniden yaşanması da aynı ölçüde bekleniyor.

Titiz hazırlıklar, sofistike organizasyon, katı salgınla mücadele önlemleri ve sporcuların katılımı ile hem Yaz hem de Kış Olimpiyatları’nı düzenleyen dünyadaki ilk kent olarak Beijing 2022’de hiç şüphesiz göz alıcı, güvenli ve olağanüstü bir sportif ve kültürel dev gösteri sunacak. Benzeri görülmeyen küresel değişiklikler ve yüzyılda bir rastlanan bir salgın zamanında yaşıyoruz. Küresel sorunlar çıkmaya devam ederken, insanlık bir gelişme kavşağında. Olimpiyatın karşılıklı anlayış, dostluk, dayanışma ve dürüstlük ruhu üzerinde bir uzlaşma yaratmaya ve Olimpiyatların “Daha Hızlı, Daha Yükseğe ve Daha Güçlü” sloganları ile cesur ve kararlı biçimde salgına karşı mücadele etmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.

MODERNLEŞME ATILIMININ BAŞARILARI

2022 Beijing Olimpiyatları dünya için sadece büyük bir kış sporları, atletler ve taraftarlar toplantısı değil, aynı zamanda ülkelerin insan azmi ve dayanıklılığını sergilemek için yan yana durma platformudur ve Olimpiyat ve insanlık tarihine böyle geçecektir. Bu yıl Olimpiyatlarda aynı zamanda birçok ilk yaşanacak; ilk kez Kış Olimpiyatları, 300 milyon Çinlinin kış sporlarına katılmasının küresel olarak kış sporlarında önemli bir ilerlemeye temsil edeceği dünyanın en kalabalık ülkesinde yapılacak. Olimpiyat davasının uzun dönemli gelişmesi için “yeşil, kapsayıcı, açık ve temiz” yaklaşımın desteklenmesiyle, ilk kez yeni bir Olimpiyat modeli ilk kez desteklenecek. Ve ilk kez en hakiki anlamda teknolojinin yönlendirdiği bir sürdürülebilirler anlayışı takip edildi, bu anlayışta tamamen karbondioksit transkritik soğutma buz yapım teknolojisi ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik kullanılacak, her şeyi kapsayan bir 5G ağı kurulacak ayrıca hizmet veren robotlar gibi akıllı teknolojiler kullanılacak.

Bu Olimpiyatlar yanı zamanda, modernleşme atılımının başarıları, yeni kalkınma felsefeleri, Çin halkının kendine güveni ve Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) güçlü liderliği ve yönetişim kapasiteleri dâhil modern Çin’in birçok yönünü tanıması için dünyaya bir pencere olarak hizmet edecek. Yine de, gelecek Kış Oyunları insan toplumunun gelişmesi için büyük öneme sahip olsa da, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başını çektiği bazı ülkeler siyasi numaralara başvurdu ve oyunları boykot etmek istiyor. Bu ülkeler görünüşte Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki sözde insan hakları sorunlarını boykot için bir bahane olarak kullanırken, gerçek niyetleri sporu siyasileştirmek, Çin’i kontrol altına almak ve ABD hegemonyasını sürdürmekti.

Olimpiyat Sözleşmesi’nde belirlenen sporun “siyasi tarafsızlığı’ ilkesi ve Olimpiyatlar’ın “Daha Hızlı, Daha Yükseğe, Daha Güçlü ve Hep Birlikte” sloganının açıkça ihlali olan bu tür davranışlar uluslararası toplum tarafından oy birliği ile kınanacaktır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, “Bu Kış Olimpiyatları’nı uluslararası toplumun desteklediğinin çok açık olduğunu ve çok iyi karşılandığını” belirtti; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve birçok ülkenin devlet başkanı ABD’nin tutumunu sert biçimde kınadı; hatta Washington oyunlar için Beijing’e yetkililer göndermeyi planlayarak sözlerinden geri adım attı. Bu Olimpiyat ruhuna aykırı olan ve insanlık dayanışmasını zayıflatan siyasi manipülasyonun destek görme şansı olmadığını ve siyasi bir sahnelemeden başka bir şeyle sonuçlanmayacağını gösteriyor.

2022 VE 2023 “ÇİN-RUSYA SPOR İLİŞKİLERİ YILLARI”

Sporda bir dünya gücü ve olimpiyatlarda en çok madalya kazanan ülkelerden biri olarak Çin, son yıllarda kış sporlarını geliştirmek için büyük çaba gösterdi. Çin serbest kayak, snowboard, kısa pist sürat pateni, sürat pateni, artistik buz patinajı v.b. dâhil birçok kış sporunda dikkate değer avantajlar elde etmenin yanı sıra Eileen Gu, Liu Jiayu, Wu Dajing, Ren Ziwei ve Gao Yuting gibi bir dizi altın madalya alma ihtimali olan sporcuya sahip. Çinli sporcular bu yılki Olimpiyatlarda 109 dalın tamamında yarışarak tarih yazacaklar.

Ek olarak Çin “14. Beş Yıllık” Spor Kalkınma Planı’nı devreye sokarak, kış sporlarını yaygınlaştırmak, yeni kış sporları sanayisi geliştirmek ve kış sporlarındaki küresel etkisini güçlendirmek için alacağı önlemlerin planını yaptı. Çin ile Rusya’nın kış sporları eğitimi ve spor araştırmalarında uzun dönemli bir ortaklık sürdürdüğünü belirtmek özellikle önemli ve buz hokeyi bunun tipik bir örneğidir. Birkaç üst düzey Rus buz hokeyi antrenörü, uzun zamandır Çin’de Çinli atletleri eğitiyor. Çin ulusal buz hokeyi takımı geçen yıl bir eğitim programı için Rusya’da 5 ay geçirdikten sonra hem rekabet gücünün hem de pratik becerilerinin etkin bir biçimde güçlendiğine tanık oldu. Çin ve Rus sporcuların Beijing Kış Oyunlarında mükemmel bir performans göstereceklerine inanıyoruz.

Spor, bir ulusun refah isteğini taşır ve aynı zamanda Çin ile Rus halkının geniş biçimde iş birliğinden memnun olduğu büyük fırsatların olduğu bir alandır. İki ülkenin devlet başkanları geleneksel dostluğu derinleştirmek ve dostça ilişkiler gerçekleştirmek için 2022 ile 2023’ü birlikte “Çin-Rusya Spor İlişkileri Yılları” olarak kutlama kararı aldılar. Bu spor alanında bir ilk olacak ve sekizinci ikili temalı yıllık kutlama olacak. Bunun sunduğu fırsatı iki halk arasındaki bağları ve karşılıklı anlayışı güçlendirmek içir kullanacağız.

Son olarak, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e en sıcak karşılamayı sunmak ve açılış töreni için Çin’i ziyareti bekliyoruz. İki ülke devlet başkanlarının Olimpiyat sırasında görüşmesinin sadece farklı alanlarda siyasi karşılıklı güveni ve karşılıklı iş birliğini güçlendirmeyeceğine, aynı zamanda 2022 Beijing Oyunlarına büyük bir görkem katacağına da kesinlikle inanıyoruz. Beijing sizi Olimpiyatlarda görmeyi bekliyor!