Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, Ukrayna krizindeki son gelişmeleri ve dünyaya yansımalarını değerlendirdi.

Ukrayna’da önemli gelişmelerin yaşandığını belirten İsmet Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Üçüncü buluşma için karar vermek de bir gelişme. İnsani koridorun açılması önemli bir gelişme. En azından ipler tamamen kopmuş değil. Zelenskiy ise Putin ile doğrudan görüşmeyi dile getiriyor.

Bugün en çok tartışılan konu, nükleer santralin hedef alınmış ve yangın çıkmış olması. Dünyanın en büyük 10 nükleer santralden biri, vurulan santral. Dünya atom enerjisi herhangi bir riskin olmadığını açıkladı.

Rus birlikleri Çernobil ve diğer bir santrali kontrol altına almışlardı. Rus uzmanlar burada nükleer risk olduğunu, provokasyon olur ve patlatılırsa hem Rusya hem Ukrayna için risk oluşur diye önceliklerinin nükleer santrallerin güvenliğini sağlamak olduğunu belirtmişlerdi.

Bu arada Naziler ve mafya gruplarının silah dağıtımı sürüyor. Özellikle Türk televizyonları yayın yaparken Ukrayna ordusunun görüntülerini bir türlü çekememişler. Görüntü vermeme konusunda ısrar ediyorlar, deniyor. Neden bu görüntüleri vermiyorlar? Orada başka kuvvetler mi var, sorusunu akla getiriyor. Dağıtılan silahların başka ülkelerin teröristlerine satışı gündeme getiriliyor. Bunu Irak’ta da gördük. PKK oradan Stinger teminatı için faaliyette.

LAVROV’DAN ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI UYARISI

Bir insana Rus olduğu için yaptırım uygulanması kabul edilebilir değil. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, olası bir 3. Dünya Savaşı’nın yaşanması durumunda bunda nükleer silahlar kullanılacağını ve bu savaşın yıkıcı sonuçları olacağını belirterek, NATO ile çatışma riski olduğunu da vurguladı. Bütün bunlar gerilimin yüksek olduğunu gösteriyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’in dikkat çekici açıklamalar oldu. Özetleyecek olursak, Batı’ya ‘Erkenden yardım edecektiniz geç kaldınız. Rus annelere sesleniyorum gençler ölmesin. Dünya gücünü göstermeliydi. Artık dünya Ukrayna için çok geç kaldı.’ dedi. Bu konuşma teslimiyet konuşması gibiydi.

Rusya’dan bilgiler verilmeye başlandı. Lavrov, ‘Batı, Rusya’yı duyuyor ama dinlemiyor.’ diye konuştu. En önemlisi de ‘Provokasyonlara izin vermeyeceğiz.’ dedi. Nükleer savaş ihtimalini değerlendirerek, ‘Nükleer savaş Rusya’dakilerin değil, Batı’dakilerin aklından geçirdiği bir şey. Yaptırımlar bağımsızlık vergisidir.’ dedi ki, bence son derece önemli.  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova’ya Çin’in tavrı soruldu. Zaharova, Çin’in tavrını övdü, Çin’in tavrının olumlu anlamda not edildiğini belirtti.

DEVLET BAHÇELİ’DEN DİKKAT ÇEKEN NATO AÇIKLAMASI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamaları klasik Türkiye’nin tavrı biçimindeydi. Bahçeli’nin NATO konusundaki sözleri önemliydi, ‘NATO’nun doğuya doğru genişlemesi gözden geçirilmeli.’ dedi. Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ara buluculuk girişimlerini destekledi. Kılıçdaroğlu’nun ‘NATO demokrasinin güvencesidir’ sözüne sert çıktı. Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne dikkat çekti ve ‘Türkiye’nin duruşu sağlamdır.’ diye konuştu.

GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ RUS UÇAKLARINA HAVA SAHASINI KAPATTI

Rum kesiminin hava sahasını kapatmasına Türk kesiminin ‘Biz hava sahasını kapatmadık’ sözleri dikkat çekti. Bu arada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) turizmciler de öne çıktı. ‘Kapılarımız açık, Rus uçakları Ercan Havalimanı’na gelebilir.’ dediler. Yaz döneminde 40 milyon Rus tatile gidiyor. Hava sahasını kapatan ülkelere giden Rus turist sayısı 20 milyon civarında. Türkiye’ye gelen 6 milyon civarında. Bu turistlerin Türkiye’ye ve KKTC’ye gitmesi büyük olasılık. Kuzey Kıbrıs’taki yetkililer de bu konuda yardım istiyorlar. Bir ülkeye resmen o ülkenin uçakları inerse tanımanın da önü açılır. Ukrayna krizi, Kıbrıs’ta yeni gelişmelere yol açabilir. Abhazya Cumhuriyeti tanımak için istekli.

RUSYA’YA YAPTIRIMLAR

Birçok ünlü marka Rusya’daki satışlarını durdurma kararı aldı. Rusya’ya iyilik yapıyorlar gibi bir düşünceye kapılmaya başladım. Moskova dünyanın en pahalı şehirlerinden biri. O lüks markaların bir kazağı Türkiye’de 500 lira ise Moskova’da bin lira. Bunları oraya sokmazsan Rusya’nın döviz harcamalarının önüne geçersin. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) için bir sorun yok şu anda ama Avrupa tamamen dışa bağımlı. Avrupa’nın ihracatını olumsuz etkileyecek kararlar alınıyor.

Çok sayıda Çinli uzmanın görüşü var, Rusya SWIFT’ten çıkarılmaya hazırlıklıydı ve Rusya 2014’ten beri bu krizi yaşıyor. Çinli uzmanlar da Rusya’nın bu işten çok etkilenmeyeceğini düşünüyorlar. Rusya ile Çin arasında bir anlaşma imzalandı yeni bir boru hattı yapılıyor. Bu boru hattı Kuzey Akım 2 kadar petrol taşıyacak. Rusya biraz sıkıntı çeker ama bu çok da önemli olmayacak gibi görünüyor. Bu ABD’nin dolar sistemini çökertecek yeni bir ivme kazanacak ve belki de ABD kaldırdığı taşı ayağına düşürecek.