Aşılanma çalışmalarıyla birlikte başlayan ülkelerdeki açılmalar pandemide sığınak olan dijital oyun sektöründe yeni bir tartışma başlattı. Tartışmanın konusu, pandemi sonrası sektördeki yükselişin sürüp sürmeyeceği.

Tüm dünyanın evlere kapanmak zorunda olduğu pandemi döneminde, yeni aktiviteler bulma arayışı da arttı. İnsanların bu arayışında en çok öne çıkan aktivitelerden biri de oyunlar oldu. Ruh sağlığını korumak ve zaman geçirmek için oyunlar sığınak oldu. Bu nedenle salgın çoğu sektörü olumsuz etkilemesine karşın oyun sektörü salgından büyüyerek çıktı. Oyunlara olan ilgili ve oyunlarla geçirilen zaman ciddi derecede arttı. Bunun en açık örneğini de konsol satışlarındaki artışlarda ve streaming platformlarında gördük. Araştırmalara göre; video oyunlara yapılan harcamalarda küreselde yüzde 39, Türkiye’de yüzde 21 artış yaşandı. Tüm bu durumdan oyun yapımcıları, donanım üreticileri olumlu anlamda nasibini aldı. Dünya oyun pazarı 2020 yılında yüzde 9,3 büyüyerek 159 milyar dolara çıktı. 2020 yılında bu sektörde gerçekleşen hisse satışı işlemleri de yaklaşık 2 milyar dolarlık hacim yarattı. Türkiye’de, dünya oyun pazarında kendini 18. Sıraya çıkardı. Türkiye’de devlet tarafından verilen desteklerinde bu şirketlerin büyümesinde büyük rol oynadığı belirtiliyor.

Oyun sektörünün büyümesinde en önemli faktör her ne kadar pandemi gibi görünse de akıllı telefon, tablet, bilgisayar kullanımının artması, internetin yaygınlaşması da büyük rol oynuyor.

GELECEK KAYGISI

CRI Türk’te İlkay Akkaya’nın hazırlayıp sunduğu “Yakın Gelecek” programında konunun detayları ele alınırken aşılanmayla birlikte başlayan sosyal yaşamın oyun sektörünü nasıl etkileyeceğinin tartışılmaya başlandığı belirtildi. Akkaya, uzmanların pandemi sonrası dönemde oyunlara olan ilginin düşeceğini belirterek yatırımcıları uyardıklarını aktardı.

New York Times’ta yer alan bir analizde video oyun yapımcıları insanlar tekrar dışarı çıktıkça satışlarının düşeceği ve oyunlara yapılan harcamaların en az on yıl içinde ilk kez düşebileceği konusunda uyarıyorlar. Ancak öte yandan şirketlerin de yatırım yapmaktan geri durmadığı belirtiliyor.

Analizde, bu pazarda önemli yeri olan League of Legends’ı şirketinin CEO’su “İki katına çıkıyoruz” dediği belirtilirken Microsoft’un Xbox’ının “Oyunlara yaptığımız yatırım hiç bu kadar büyük olmamıştı” dediği aktarıldı.

NBA 2K ve Grand Theft Auto video oyunlarını yapan şirketin CEO’sunun da “Bu, endüstri için müthiş bir zaman” dediği pandeminin oyun oynamayı daha geniş bir kitleye tanıttığını, bu yüzden geri çekilmek yerine bu talebi karşılamak için büyümeye yatırım yaptıklarını söylediği kaydedildi.

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik gibi teknolojilerdeki gelişmelerle birlikte oyun sektörünün yatırımcıların gözdesi olmaya devam edeceği öngörülüyor.

ANNE BABALARA UYARI

“Yakın Gelecek”te oyun sektörünün tehlikeli boyutları da masaya yatırıldı. Çevrim içi oyunların eğlence ile birlikte pek çok tehlikeyi de beraberinde getirdiği bildirilerek Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin de anne ve babaları bilgisayar, telefon gibi cihazlardaki oyunlar konusunda yayınladığı bir rehber ile uyardığı ifade dildi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin yayınladığı bu rehberde çocukların oyun oynarken harcama yapma ihtimaline karşı, asla kart numarası verilmemesi gerektiği ve kredi kartı ekstresinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiği belirtildi.

Kötü niyetli kişilerin oyunlar sırasında çocuklardan kredi kartı bilgisi gibi kritik bilgileri öğrenebildiği ayrıca oyunculara yollanan sahte maillerle oyun hesaplarına erişim sağlandığına dikkat çekildi ve “Meşru bir uygulama mağazasından indirdiğiniz bir uygulamada bile virüs bulunma ihtimali vardır. Oyunlar sadece bilinen güvenilir kaynaklardan indirilmeli, hakkındaki yorumlar okunmalı ve geliştirici araştırılmalıdır.” denildi.

Lisanssız oyunlardan uzak durulması gerektiği vurgulanan rehberde, kimlik bilgileri başta olmak üzere pek çok kişisel bilgilerin ele geçirilebileceği konusunda da dikkatli olunması istendi.