Afganistan’dan çekileceğini duyurduktan sonra sahada ilk elden bilgi alma yeteneğini kaybetmekle karşı karşıya kalan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Afganistan’ın komşusu Pakistan’da kara üssü kurma talebinde bulundu.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, önceki gün ABD’nin kara üssü kurma talebini reddederek, Pakistan’ın kendi çıkarlarını koruyacağını açıkça belirtti.

Pakistan’ın GEO televizyon kanalı ve İngilizce yayın yapan haber ajansı News’e göre Kureyşi, New York Times’ta yayınlanan bir habere cevaben Pakistan’ın resmi tutumunu yineledi.

New York Times gazetesinde 6 Haziran’da yer alan haberde, ABD yönetiminin Pakistan yönetimiyle askeri üs kurma konusunda görüşme halinde olduğu, askeri üssün ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinden sonra istihbarat toplama ve terörle mücadele çalışmaları için kullanılacağı bildirildi.

İlgili habere göre, Pakistan kamuoyunun ABD’nin Pakistan’da konuşlanmasına şiddetle karşı çıkmasına rağmen, bazı ABD’li yetkililer, Pakistan’ın üs kullanımını kontrol altına alabildiği sürece, ABD’nin ülkeye girmesine izin vereceğini savunuyor.

Haberde ayrıca, bazı ABD’li yetkililer Pakistan ile müzakerelerin çıkmaza girdiğini açıklarken, bazı yetkililerin ise sorunun hâlâ tartışılmakta olduğu ve bir anlaşmaya varılmasının “mümkün” olduğunu söylediği belirtildi.

Kureyşi, önceki gün konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmada, Pakistan’ın Afganistan’da istikrarın sağlanmasını ümit ettiğini, ancak bazı insanların bölgede barış istemediğini belirterek, “Afganistan’daki barış sürecinin yabancıların geri çekilmesi yönüne ilerlemesini umuyoruz. Dünya Pakistan’ı söz konusu sorunun bir parçası olarak görmüyor.” dedi.