Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Türkiye’nin kardeş ülkeleri Pakistan ve Azerbaycan ile komşusu İran, Batı’nın yalanlarına Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde yanıt verdi. Büyükelçiler ziyaret sonrası çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve harekete geçirdiği bir grup müttefikinin Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi üzerinden Çin’e dönük saldırılarına yanıt Müslüman ülkelerin diplomatlarından geldi. 20 ülkeden 30 diplomatik temsilcinin arasında bulunan Pakistan, İran ve Azerbaycan büyükelçileri Xinjiang’da bizzat incelemelerde bulunduktan sonra açıklama yaptılar.

Pakistan’ın Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Moin el Haque, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki camilerin fotoğraflarını paylaştıktan sonra “Urumçi ve Kaşgar’daki kimi yüzyıllar önce kimi ise yeni inşa edilmiş bu güzel camiler Çin’deki dini özgürlüğü ve kültürel mozaiği yansıyor.” ifadelerini kullandı. Pakistanlı diplomat diğer iletilerinde ise yerel halk dansları gösterilerini izlediğini ve Aksu vilayet sakinleri ile buluştuğunu duyurdu.

“NAMAZIMI URUMÇİ’DE KILDIM”

İran’ın Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi, Mohammad Keshavarzzadeh de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada dört saatlik uçuşun ardından ortak kültürel değerlere sahip oldukları Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne vardıklarını aktardı ve öğle namazını burada idrak ettiğini belirtti.  Aynı zamanda İran’ın Moğolistan Büyükelçiliği görevini üstlenen Mohammad Keshavarzzadeh, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İpek Yolu, Çin’in Batı ile bağlantı noktası ve gelişimi tarım, ulaşım ve turizme dayanıyor. Burası İran ve sekiz ülkenin komşusu kadar büyük. Devasa çölleşme, su temini projeleri ve modern teknolojiler onu tarımın merkezi yapıyor. Burası ile karşılıklı değişimi (mübadeleyi) artırmalıyız.”

AZERBAYCAN’DAN FABRİKA ÇIKIŞI

Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) Genel Sekreteri Vladimir Norov da eşlik ettiği Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi gezisi sırasında diplomatlar ayrıca son günlerde Batı’nın sözde “zorla çalıştırma” adı altında yaptırım uyguladığı tekstil fabrikalarını da ziyaret etti.

Azerbaycan’ın Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Akram Zeynalli, CGTN sitesinde yer alan habere göre, fabrikalarda yer alan makinelerin yüksek teknolojiye dayandığı belirterek “Çalışma alanlarında da herhangi olumsuz bir şey görmedim.” diye konuştu.

Yoksullukla mücadelenin ön cephelerinden biri haline gelen Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) 2014 ve 2019 yılları arasında 919, 59 milyar yuan’dan 1,36 trilyon yuan’a çıkmıştı. Resmî açıklamalar yıllık yüzde 7,2’lik büyüme kaydeden bölgede 3 milyonu aşkın kırsal bölge sakinin yoksulluktan kurtulduğuna işaret ediyor.

ARTIK TERÖR OLAYLARI GÖRÜLMÜYOR

Gezi sırasında yurt dışından gelen diplomatlar kadar Çinli yetkililer de değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaştılar. Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Şöhret Zakir, ekonomik ve sosyal gelişime vurgu yaparken, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Üyesi Chen Quanguo şunları kaydetti:

“Bugün bölge art arda dört yıldan fazla süredir şiddetli bir terör vakasına tanık olmadı. Yüksek kalitede sosyal ve ekonomik gelişme sağlanmıştır. Buna karşın bazı Çin karşıtı güçler her türden yalan, söylenti ve dezenformasyon çabalarından vazgeçmeyecek.”