Pakistan’a Çin’den bağışlanan Covid-19 aşılarının ülkeye ulaşılmasının ardından dün ülkede aşılama çalışmaları başlatıldı.

Aşılama çalışmaları dün Pakistan’ın başkenti İslamabad’da başlatıldı. İlk aşı, Pakistan Başbakanı İmran Han’ın da iştirakiyle bir sağlık personeline yapıldı.

Pakistan’a sağladığı aşı yardımı için Çin’e teşekkür eden İmran Han, aşıların ilk olarak salgınla mücadelenin ön cephesinde çalışan sağlık personeline, daha sonra da yaşlılara yapılacağını söyledi.

Han, Pakistan halkına ekonomik ve sosyal faaliyetlerin normale dönmesine destek vermek üzere, hükümetin salgının önlenmesi için belirlediği kurallara uymaya devam etme çağrısında bulundu.

Çin hükümeti tarafından bağışlanan Covid-19 aşılarının ilk partisi önceki gün İslamabad yakınlarındaki bir hava kuvvetleri üssünde Pakistan’a teslim edilmişti. Söz konusu yardım, Çin hükümetinin diğer ülkelere sağladığı ilk aşı yardımı.

Pakistan Sağlık Bakanlığı tarafından dün açıklanan verilere göre, ülkede 547 bin 648 Covid-19 vakası tespit edildi ve toplam 11 bin 746 kişi salgından dolayı hayatını kaybetti.