Pakistan Dışişleri Bakanlığı, 3 Nisan günü akşam saatlerinde Prens Hamza bin Hüseyin’in ev hapsinde tutulması ve 20 kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan olaylara ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada, Pakistan’ın Ürdün’deki gelişmeleri takip ettiği ve Kral 2. Abdullah ile dayanışma içerisinde olduğu belirtilirken, İslamabad yönetiminin Ürdün’ün güvenlik, istikrar ve egemenliğini koruma haklarını tam olarak desteklediği kaydedildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Washington Post gazetesi 3 Nisan’da eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin ve 20 kişinin “ülkenin istikrarına tehdit olduğu gerekçesiyle” gözaltına alındığını iddia etmişti.

Ürdün Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Ahmed el-Huneyti ise Prens Hamza’nın gözaltına alınmadığını ancak kendisinden ülkenin güvenliğine zarar verebilecek faaliyetlerini durdurmasının istendiğini açıklamıştı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi de dün yaptığı açıklamada, yürütülen soruşturma neticesinde eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin’in dış güçlerle ülkenin güvenliğini hedef alan birtakım faaliyetlere karıştığının ortaya çıktığını söylemişti.

Genelkurmay Başkanı’nın, Bin Hüseyin’den “ülkenin güvenliğini hedef alan faaliyetlerini durdurmasını” talep ettiğini ancak buna olumlu yanıt alamadıklarını aktaran Safedi, eski Veliaht Prens’e kanunlar çerçevesinde ve Haşimi Kraliyet ailesi içinde muamelede bulunulacağını kaydetmişti.