Çinli karikatürist Wuheqilin’in H&M ve Nike gibi markalara cevap niteliğindeki pamuk temalı yeni eseri Çin’de sosyal medya ortamında büyük ilgi gördü.

H&M ve Nike gibi uluslararası markalar kısa süre önce asılsız iddialara dayanarak, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde üretilen pamukları boykut edeceklerini ilân etti. Buna karşılık olarak Çinli karikatürist Wuheqilin, resmi mikroblog hesabında pamuk temalı yeni eserini yayımladı. İnternet ortamında yoğun ilgiyle karşılanan eserin ayrıntıları dikkat çekiyor.

Kanlı Pamuk İnisiyatifi adlı eserde, beyaz kukuletalar takan muhabirlerle polisler, pamuk tarlasındaki korkulukla röportaj yapıyor. Arkalarında ise siyahi köleler var güçleriyle pamuk topluyor.

Karikatürün dikkat çekici birinci ayrıntısı, karikatürün adıyla ilgili. Blood Cotton Initiative (Kanlı Pamuk İnisiyatifi), kısaca BCI, daha önce Xinjiang menşeli pamukları karalamaya kalkışan Better Cotton İnitiative (İyi Pamuk Geliştirme İnisiyatifi) Örgütü’nün adından esinlenilerek seçilmiş. “Better (İyi)” kelimesi yerine “Blood (Kanlı)” kelimesini kullanan sanatçı, İyi Pamuk Geliştirme İnisiyatifi örgütünün adını değiştirerek bu tür Batılı sivil toplum örgütlerinin iki yüzlülüğünü yansıtmaya çalışıyor.

İkinci ayrıntıda, pamukları tartmak için kullanılan aletin Nike’nin logosuna çok benzediği görülüyor.

Üçüncü ayrıntı: Siyahi kölenin asıldığı ağaçta kırmızı “HM” harfleri yer alıyor. Burada markaya atıfta bulunulurken aslında Help Me (beni kurtar) mesajı verilmiş.

Dördüncü ayrıntıda kölelerin kırbaçlandığı görülüyor. Beyaz kukuletalı insanlar, köleleri kırbaçlıyor. Bu ayrıntı ile siyahi kölelerin geçmişi hatırlatılıyor.

Beşinci ayrıntı ise beyaz kukuletalı insanlar. Beyaz kukuleta, bir dönem ABD’de kurulan Ku Klux Klan (KKK) adlı ırkçı örgütün simgelerinden biri. Altıncı ayrıntı: Dizüstü çöken polisler. Resmin sağ altında dizüstü çöken polisler mevcut. Burada siyahi George Floyd’u nefessiz bırakarak öldüren Amerikan polisi canlandırılıyor.