“Pek çok insan Xinjiang’ı görmek istiyor. Bunu kendim deneyimlemeye karar verdim, böylece herkes gerçek Xinjiang’ı görebilir.”

Son zamanlarda İsrailli kısa video blog yazarı Raz Galor, pamuk makineli ekimi şahsen deneyimlemek için Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin Aksu şehrine bağlı Şayar ilçesine gitti. Yerel halkının mutlu yaşamından derinden etkilenen Raz Galor, kısa süre önce CCTV News’e özel bir röportaj verdi.

XINJIANG’DA PAMUK EKİMİ CEP TELEFONUYLA KONTROL EDİLEBİLİR

Şayar ilçesine geldiğinde Raz Galor, yerel pamuk toplamanın temelde otomatikleştirildiğini ve pamuk çiftçilerinin tüm ekim sürecini bir cep telefonuyla kontrol edebildiğini gördü.

Raz Galor,”Mekanizasyon seviyesi son derece yüksek ve çok fazla insan gücü gerektirmiyor, sadece bir veya iki çiftçi yeterlidir.” dedi.

Raz Galor, Xinjiang’da pamuk sektörünün çok gelişmiş ve yerel halka istikrarlı gelir getiren temel endüstri haline geldiğini söyledi.

XINJIANG ÇOK GELİŞMİŞ VE ALTYAPI TESİSLERİ EKSİKSİZDİR

Raz Galor’un Xinjiang’la ilgili en doğrudan duygusu da bölgenin müreffeh ve temiz olmasıdır. Raz Galor, “Birçok insanın düşündüğünden daha gelişmiş. Yolda iki buçuk saat sürdüm ve her zaman bir 4G ağına sahiptim.”

Bu Xinjiang gezisinde Raz Galor’u en çok etkileyen şey, bölgedeki her şeyin normal olması.

Raz Galor,”İnsanlar bazı medya kuruluşlarının ön yargılı ve sahte haberler tarafından doğru yoldan saptırılma ve sahne resimlere ve videolara inanma eğilimindedirler. Ama bizzat buraya gelirseniz, buranın diğer yerlerden farklı olmadığını göreceksiniz.” dedi.

Raz Galor, gelecekte aileyi ve arkadaşları burayı görmek için götüreceğini ve daha fazla insanın Xinjiang’da seyahat etmesini umduğunu dile getirdi.

DAHA FAZLA ÜLKEDEN İNSAN GERÇEK XINJIANG’I GÖRSÜN

Raz Galor, Xinjiang’daki bu deneyimi tam bir İngilizce anlatım videosuna dönüştüreceğini, böylece daha fazla ülkeden insanın gerçek Xinjiang ve buradaki pamuk ekim sürecini görebilmesini sağlayacağını söyledi.

Raz Galor, “Yabancı medya kuruluşları gerçek duruma hiç bakmıyor. Yurtdışındaki insanlar Xinjiang’ın bu kadar müreffeh ve gelişmiş olduğunu düşünmemiş olabilirler.” ifadesini kullandı.

GELECEK NESİL YABANCILAR ÇİN HAKKINDA BENDEN DAHA FAZLA BİLGİYE SAHİP OLACAK

Çin’in bu seneki iki toplantısı sırasında da CCTV News’e röportaj veren Raz Galor, Çin’in giderek daha dışa açık hale geldiğini ve yabancıların Çin hakkında bilgi edinmesi için daha fazla fırsata sahip olduğunu kaydetti.

Raz Galor, “Çin dili eğitim kurumlarının ve çevrim içi eğitimin gelişimi, daha fazla yabancının Çince ile temas kurmasına izin verdi. Yeni medyanın gelişmesi, daha fazla insanın Çin’in çeşitli yönlerini görmesine kolaylık sağladı.” dedi.

Raz Galor, gelecek nesil yabancıların Çin hakkında kendisinden daha fazla bilgiye sahip olacağını da söyledi.

YABANCILARIN ÇİN’İ YANLIŞ ANLAMASI “GÜVENSİZLİKTEN” KAYNAKLANIYOR

Bazı yabancıların Çin hakkında hala yanlış anlamalara sahip olduğuna değinen Raz Galor, bunun onların Çin’e olan güvensizliklerinden kaynaklandığı görüşünde. Galor, “Çin’in gelişmesinin iş imkânlarını kaybetmelerine veya fırsatları kaybetmelerine neden olacağından, Çin’in teknolojik yeteneklerinin onları aşacağından ve Çin’in onların geleceğini tehdit edeceğinden korkuyorlar. Ama biraz ekonomiden anlarlarsa, Çin’in ekonomik büyümesinin diğer ülkelerin ekonomik büyümesini de motive edeceğini görecekler.” diye konuştu.

Herkesin gerçek Çin’i görmesini sağlamak için mümkün olduğunca video veya canlı yayın yöntemi kullanacağını vurgulayan Galor, “Dünyayı daha bölünmüş hale getirmeyin, herkesin diğer kültürleri anlamasına izin verin.” çağrısında bulundu.