China Daily

Bir süre önce düzenlenen toplantıda, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu, tüketim ekonomik döngüye ivme kazandırmalıdır, diyerek, tüketimin ekonomi üzerindeki önemine ışık tuttu.

Resmi veriler, tüketimin 2021’de ülkenin ekonomik büyümesinin yüzde 65,4’üne katkıda bulunduğunu gösteriyor. 2022’nin ilk çeyreğinde, yeni tüketim potansiyellerinin serbest bırakılması sayesinde iç tüketim istikrarlı bir şekilde arttı. Ancak, mart ayından bu yana koronavirüsün yeni dalgası tüketime ağır bir darbe indirdi ve toplam sosyal perakende o ay yüzde 3,5 düştü. Bunun bazı şehirlerin restoranlarının kapanması ve kilitlenmeleri ile ilgisi vardı.

Zorlu durumla başa çıkmak için hükümet, ilk olarak piyasa kuruluşlarına yardım etmek olan birkaç önemli önlem aldı. Hem merkezi hükümet hem de yerel yönetimler, zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olmak için küçük ve orta ölçekli işletmeler için vergileri ve ücretleri düşürdüler. Şu anda ülke çapında yüz milyonlarca iş sağlayan 150 milyondan fazla piyasa varlığı var. Mücadele eden piyasa kuruluşlarına yardım ederek politika, insanların işlerini sürdürmelerine ve harcayacakları paraya sahip olmalarına yardımcı olmak anlamına gelir.

DESTEKLEYİCİ POLİTİKALARIN ETKİSİ

Vergi ve ücret indirimlerinin yanı sıra, finans kuruluşlarının, reel ekonomiyi daha iyi desteklemek ve sıkıntı yaşayan işletmelere finansman desteği sağlamak için daha düşük faiz oranlarını benimsemeleri ve müşteriler için ücretlerini düşürmeleri gerekiyor. Yerel yönetimler, temel tüketim malzemelerini sağlamak, kültürel ve turizm tüketimini artırmak ve köylerin tüketim potansiyelini artırmak için de gereklidir.

Unutulmamalıdır ki, virüsün yeniden canlanması tüketim üzerinde sadece geçici etkiler yaratacaktır. Virüs etkili bir şekilde kontrol altına alındığında normal tüketime devam edilecektir. Destekleyici politikaların etkisiyle tüketim daha da artacaktır. Dünyanın en büyük orta gelirli grubuyla, Çin’in tüketimi uzun vadeli büyümenin itici gücü olarak gelişmeye devam edecek.