Salgının başlangıcından beri Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen ilk Astana formatındaki görüşme çerçevesinde konuşan Lavrentyev, teröristlerle tavizler üzerinden anlaşmaya varılmasının imkânsız olduğunu ifade eti. Lavrentyev, Türkiye’nin göçmenlerin dönüşü ile ilgili bir sonraki toplantının kendi sahasında gerçekleştirilmesini önerdiğini belirtti.

Soçi, koronavirüs pandemisinin başlangıcından beri ilk kez Suriye konulu Astana görüşmelerine ev sahipliği yapıyor. Görüşme iki gün sürecek olup bugün ikili ve üçlü görüşmeler, yarın ise genel oturumun düzenlenmesi planlanıyor.

Konuyla ilgili gazetecilere konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, görüşmelere Türkiye, İran, Suriye hükümeti, Suriye muhalefetinden heyetlerin yanı sıra Birleşmiş Milletler’den (BM) bir heyetin de geldiğini kaydetti. BM heyetine BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen başkanlık ediyor.

Lavrentyev, görüşmelerin ülkedeki istikrar sürecine katkıda bulunmasını ve Suriye’de istikrar sürecine belirli bir ivme kazandırılmasını umduğunu söyledi.

Lavrentyev, Türkiye’nin Suriyeli göçmenlerin dönüşüne ilişkin toplantının kendi yerinde gerçekleştirilmesiyle ilgilendiğini ifade etti.

Suriye’nin başkenti Şam’da kasım ayında göçmenlerin dönüşüne ilişkin bir konferans gerçekleştiğini hatırlatan Lavrentyev, “Bir sonraki toplantının Beyrut’ta gerçekleştirilmesi teklif edildi. Türkiye tarafı ise göçmenlerle ilgili toplantının kendi yerinde gerçekleştirilmesi konusunun değerlendirilmesiyle ilgilendiğini belirtti. Bu nedenle bu önemli meselede bir gelişme kaydetmek için ne yapacağımızı görüşeceğiz.” dedi.

Kaynak: Sputnik Türkiye