Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) “Dünya Ekonomik Görünüm Raporu”nu ve pandeminin ekonomiye etkilerini değerlendirdi.

Covid-19 salgını tamamen kontrol altına alınsa dahi pandeminin ekonomiye etkilerinin uzun süre devam edeceğini söyleyen Dr. Altay Atlı, “Sadece bizim ülkemizi değil, bütün dünyayı etkilemeyi sürdürecek. Gidişatın nereye gittiğine dair verileri de uluslararası kuruşlarının yapmış olduğu çalışmalardan görebiliyoruz. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yılda iki kere çıkardığı Dünya Ekonomik Görünümü Raporu da çok önemli bir kaynak sağlıyor. Kısa süre önce Nisan 2021 raporu yayınlandı. Raporda IMF Baş Ekonomisti Gita Gopinath bir makale yazmış. Bana göre, makale raporu çok güzel özetliyor. Belirsizlikler var, kayıplar var. Kayıplar devam ediyor ama bütün belirsizliklere rağmen küresel ekonomicin tünelin sonundaki ışıkta giderek yaklaşıyor. Temkinli bir iyimserlik olması da öneriliyor.” dedi.

“KÜRESEL EKONOMİ İÇİN DERİN BİR BELİRSİZLİK SÖZ KONUSU”

Raporu inceleyen ve aldığı notları paylaşan Atlı, “Her şeyden önce yapılan vurgu şu; küresel ekonomi için yüksek seviyeli çok ciddi derin bir belirsizlik söz konusu. Ancak daha da kötü olabilirdi. Bu şekilde raporda ifade edilmiş. Pandemi döneminde her ülke başarılı bir politika uygulayamadı. Başarılı olanlar da var, olamayanlar da. Fakat genel olarak uygulanan politikalar bu seviyede olmasaydı ekonomideki zarar üç katı daha fazla olabilirdi, şeklinde hesaplamaları var. Belirsizliğe rağmen bir iyimserlikten bahsediliyor. Bu iyimserlik nedeniyle IMF’nin de tahminleri iyileştirdiğini görüyoruz. Dünya geneli için ekonominin küçülme oranı -4,4’tü. Son raporda bu küçülme oranı -3,3’e çekilmiş. Bu olumlu bir bakış açısı. Raporun 2021 yılından beklentisi ise bütün dünya için yüzde 6’lık bir büyüme. 2022’de ise bunun 4,4 oranına ineceği öngörülüyor.” diye konuştu.

“ÜLKELER KENDİ ŞARTLARINA GÖRE YOL HARİTASINI BELİRLEYECEK”

Akademisyen Dr. Atlı, raporda dikkat çekilen noktanın her ülkenin pandemiyi aynı şekilde geçirmeyeceği olduğunu dile getirerek açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bazı ülkeler için zorlu geçerken, daha büyük kayıplar söz konusu olacakken, bazı ülkeler için de daha hafif olacağından bahsediliyor. Bununla ilgili örnekler verilmiş. Turizm, hizmet sektörü ve emtia ihracatına bağımlı olan ülkelerde etkilerin daha fazla olacağından bahsediliyor. Yine ayı zamanda ülkeler içerindeki farklı grupların da daha fazla etkilendiğinden bahsediliyor. Dünyanın her ülkesinde toplumlardaki gelir dağılımında adaletsizliklerin arttığına dikkat çekiliyor. Son yıllarda fakirlikle mücadele kazanımların bir nebze kaybedilmiş olmasından söz ediliyor.

IMF raporuna göre, ülkeler kendi şartları çerçevesinde yol haritasını belirleyecek. Genel olarak da nelerin yapılması gerektiği de belirtilmiş. Aşılama ile birlikte tekrar pandemi öncesi koşullara dönüldüğü zaman ancak kısıtlamalar kaldırılır, deniliyor. Sağlık harcamalarına öncelik verilmesi gerekliliğinden ve ekonomik açıdan nokta atışlı maddi destekler sağlanmasından bahsediliyor. IMF, bütün bunların olması için uluslararası iş birliğinin ön planda tutulmasını tavsiye ediyor.”