Gayrimenkul yatırım uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, CRI Türk’te Samet Demir’in hazırlayıp sunduğu “Ekonomi Basını Özel” programına konuk oldu. Kırmızıtaş Başaran, Türkiye’nin ulusal ve küresel ölçüde gayrimenkul gündemini değerlendirdi.

Türkiye’de özellikle İstanbul’da gayrimenkullerin tavan fiyatlarına yaklaştığının söylenemeyeceğini ifade eden Evrim Kırmızıtaş Başaran, İstanbul’daki gayrimenkullerin hâlâ değer kazandığını aktardı.

İstanbul’daki her ilçenin devam eden bir değer artışının bulunduğuna dikkat çeken Kırmızıtaş Başaran’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Mesela üçüncü havalimanının geçtiği yerlerdeki arsaların değerlenmesi gibi, Beşiktaş’ta yeni bir AVM’nin yapılması gibi ya da bölgeye dünya standartların bir mekânın gelmesiyle beraber veya oraya yapılacak olan bir metronun açılması değeri artırıyor.

Hiçbirimiz pandemiyi beklemiyorduk, pandemiyle birlikte bahçesi olan müstakil evlere inanılmaz talep oldu. Talebin olmasıyla beraber bir anda fiyatlar uçtu. Plazalar çok favoriydi, İstanbul’un göz bebeğinde olan kulelerde metrekare birim fiyatı bir anda aşağıya çekildi. Çünkü plazalarda cam açılamaması, balkon olmamasından dolayı talep olmadı. Dolayısıyla İstanbul’da bazı bölgeler aynı ivmeyle değer kazanmaya devam ediyor.

TÜRKİYE’DEKİ EN DEĞERLİ İLÇELER

Çeşme, Bozcaada, Bodrum gibi tatil yerleri İstanbul’un bazı ilçelerini geçti. Birinci sırada Beşiktaş’ın olması çok normal, İstanbul’un gözbebeği. İkinci sırayı Sarıyer alıyor. Bozcaada çok şaşırtıcı düşünün ki Bozcaada, Bakırköy ile Sarıyer arasında yer alıyor. İzmir’in Çeşme ilçesi 15 bin 445 liralık ortalama konut metrekare birim fiyatıyla beşinci sıraya yerleşiyor. Yani Muğla’daki Bodrum’dan çok daha önde. Bodrum, 14 bin 500 lirayla altıncı sırada geliyor.

Baktığınızda İzmir’in Çeşme ilçesine talebin ne kadar çok olduğunu, orada küçük bir İstanbul yaratılma isteği, İstanbul’un oraya göçü anlaşılıyor. Bozcaada yine keza öyle, Bodrum da yıllardır İstanbulluların gözbebeği.

İSTANBUL’UN DEĞERİ BATIDAKİ ŞEHİRLERE DAHA YAKIN

‘Erbilgin Yalısı’ 150 milyon dolara satıldığı zaman, Katarlı bir aile almıştı. O zaman tek kalemde satışı gerçekleşen dünyadaki üçüncü en değerli gayrimenkul olmuştu. Ülkemiz birçok basın yayın organında çokça konuşuldu. Dünyada birinci sırada New York, ikinci sırada Londra, üçüncü sırada Türkiye yer aldı. Biz her zaman ilk 150 şehir arasında yer aldık. CCTV’deki programda İngiltere’de yapılan bir araştırmayı paylaşmıştım. Orada İstanbul, Ankara ve İzmir listeye 2020’nin son çeyreğinde girmişti. Bu listede Lizbon yoktu mesela, Paris gerileyenler arasındaydı. Ankara yüzde 30 artış ile yer alıyordu, yüzde 29,8 ile İstanbul ve akabinde yüzde 26 ile İzmir geliyordu.”