China Daily / Hou Yanqi

Bu yıl, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutluyoruz. Kuruluşundan bu yana geçen 100 yıllık sürede, ÇKP muazzam başarılar elde etmek için Çin halkını birleştirdi ve yönlendirdi ve Çin tarihinde, hatta dünya tarihinde bile nadir büyük bir mucize yarattı. 

Çin’in kalkınmasını anlamak için ilk olarak, Çin tarihi konusunda nesnel bir anlayışa ve ÇKP’ye ilişkin doğru bir bakış açısına sahip olmak önemlidir. ÇKP, Çin halkının mutluluğunu aramak ve Çin ulusunun modernleşmesini gerçekleştirmek için asıl niyetine ve misyonuna her zaman sadık kaldı.

Yeni Çin’in kuruluşundan bu yana sadece birkaç on yılda ülkeyi yoksul ve zayıf olmaktan dünyanın ikinci büyük ekonomisine dönüştürmeyi başardık ve mutlak yoksulluğa karşı mücadelede “tam bir zaferi” sağladık. Şimdi 400 milyondan fazla orta gelir grubuna sahibiz ve dünyanın en büyük sosyal güvenlik ve zorunlu eğitim sistemini kurduk. Ve ÇKP’nin kendisi sadece 50 üyeli bir partiden 90 milyonu aşkın üyesiyle dünyanın en büyük partisi haline gelerek, 1,4 milyarlık Çin halkının en kapsamlı desteğini kazandı. 

ÇKP her zaman insanlığa büyük katkı sunmayı kendi misyonu olarak gördü. “Barışçıl Birlikte Yaşamanın Beş İlkesi”ni savunduk, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ni önerdik, insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir toplum inşa ediyoruz, yeni tip uluslararası ilişkiler geliştiriyoruz, küresel yönetim için Çin bilgeliği il çözümlere katkıda bulunuyoruz ve bu nedenle çok taraflılığı destekleyen önemli güçlerden biri haline geldi. 

ÇKP, İNSANLIĞA BÜYÜK KATKI SUNMAYI KENDİ MİSYONU OLARAK GÖRDÜ

Covid-19 salgınının ortasında, Çin, Nepal’in de arasında bulunduğu 150’den fazla ülkeye ve 13 uluslararası kuruluşa acil ihtiyaç duyulan malzemeleri sağlamak dâhil olmak üzere salgına karşı mücadelede küresel iş birliğini teşvik etmeyi ve birlikte bölünmelerin üstesinden gelmeyi sağlam bir şekilde savundu. Çin aşıları küresel kamu yararına kullanma sözü veren ilk ülke oldu ve şimdiye kadar diğer ülkelere 300 milyon doz aşı vererek, kendisinin gerçekten sorumlu büyük bir ülke olduğunu kanıtladı ve ÇKP ile tanınan uluslararası değerleri gösterdi. 

Çin ile Nepal, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geleneksel dost komşular olmuştur ve uluslararası durum ne kadar değişirse değişsin, Çin ile Nepal her zaman karşılıklı güven, saygı ve desteği sürdürmüş ve bütün alanlarda verimli sonuçlara yol açan iş birliğini kurmuşlardır. 2019 yılında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Nepal’e tarihi bir devlet ziyareti düzenledi ve ilişkilerimizi, kalkınma ile refah için ebedi dostluğu ön plana çıkaran stratejik bir iş birliği ortaklığına geliştirdi.

Bizim geleneksel dostluğumuz, Covid-19 salgınına karşı ortak mücadelemizden ötürü daha da arttı. Birkaç gün önce Çin Cumhurbaşkanı Xi, Nepal Devlet Başkanı Bidya Devi Bhandari ile bir telefon görüşmesi yaptı ve iki ülkenin stratejik iş birliği ortaklığının istikrarlı bir şekilde ilerlemesine rehberlik edecek, salgınla mücadelede iş birliği ve ikili ilişkiler konusunda önemli uzlaşmalar sağladı. Ayrıca Nepal’in önemli siyasi partileriyle yakın ilişkisini sürdüren ÇKP, farklı karşılıklı ziyaretler düzenledi ve yönetim ve idare konusundaki deneyimlerini organize ettiler.

Salgının ortaya çıkmasından bu yana ÇKP, Nepal’in önemli siyasi partileriyle, Kuşak Yol İnisiyatifi kapsamında Çin-Nepal iş birliğini desteklemek, birlikte salgına karşı mücadele etmek ve parti içi kanallar üzerinden tıbbi ve malzeme yardımı sağlamak amacıyla çevrim içi toplantılar düzenledi.