Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Amazon şirketinin sendikal mücadele veren işçilere karşı sosyal medya platformu Twitch üzerinden verdiği reklam öfke dalgasına neden oldu. Kullanıcılar tepkisini reklam engelleyici uygulamaları aktive ederek gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Amazon firmasında yaşanan sendika mücadelesi geçen haftaya damga vurdu. Alabama’da 5 bin 800 işçi Perakende, Toptan Satış ve Çok Katlı Mağazalar Birliği’ne katılmak isterken, şirket bu taleplere karşı kendisine ait sosyal medya platformu Twitch üzerinden reklamlarla yanıt verdi.

CRI Türk FM’de yayınlanan Yakın Gelecek programında gelişmeleri değerlendiren İlkay Akkaya, Amazon’un bu hamlesinin sendikalaşma karşıtı, baskıcı ve kabul edilemez olarak görenler olduğunu vurguladı. Amazon’un bu hamlesinden sonra birçok kullanıcının Twitch platformunu boykot ettiğini ya da reklamları engelleyen programlar kullandığını belirten Akkaya, şu ifadeleri kullandı:

“Amazon’un reklam verdiği bölgenin yoğunluklu olarak Alabama olması insanların firmaya olan öfkesini körükledi. Geçen yılın aralık ayında da Amazon işçileri eş zamanlı olarak salgın sırasında ağırlaşan çalışma koşullarını protesto etmişti. Tepkiler üzerinde Twitch geri adım attı ve Amazon’un sendika karşıtı reklamını kaldırdı. Buna karşın Covid-19 salgını sırasında trilyon dolarlık bir şirket haline gelen Amazon sayesinde şirketin sahibi Jeff Bezos da tarihte 200 milyar dolarlık kişisel servet biriktiren ilk kişi oldu.

FACEBOOK YASADAN MUAF TUTULABİLİR

Yakın Gelecek programında masaya yatırılan diğer konu ise sosyal medya devleri, geleneksel basın kurumları ve hükümet üçgenine sıkışan haber alma özgürlüğü oldu. Facebook ve Google’ın Avustralya’da haber kurumlarına telif ödemek istememesi ile başlayan krizin şimdilik çözüldüğünü belirten gazeteci İlkay Akkaya, uzmanların mevcut anlaşmaya şüpheyle yaklaştığını aktardı.

Uzlaşıya göre Facebook, içerikleri için medya şirketleriyle yeterince lisans anlaşması yaptığını hükümete gösterebilirse, yasadan muaf tutulacak. Böylece birkaç büyük medya şirketiyle anlaşıp çok daha düşük bir maliyetle ve platform üstündeki tam kontrolünü koruyarak bu düzenlemeden sıyrılabilecek.

“SEVİNİLECEK BİR DURUM YOK”

Türkiye’de yayımlanan Journo sitesinde bu karar, “Dünyada ilk kez dijital platformlar, haber yayıncılarına yasal çerçevede içerikleri için ücret ödemeyi kabul etti. Buna karşın basın özgürlüğü savunucularına göre sevinilecek bir durum yok.” ifadesiyle okurlarına duyuruldu. Avustralyalı gazeteci Bernard Keane’nin görüşlerine yer verilen haberde müzakerelerde sosyal medya devinin elinin güçlendiğini bildirerek “Facebook kazandı, News Corp ve Nine’ın da istediği gibi, gazetecilik kaybetti.” denildi. Benzer şekilde İngiltere merkezli The Times da konuyla ilgili olarak şu değerlendirmelere yer verdi:

 “Sosyal medya şirketleri tüm dünyada farklı şekillerde yeni bir düzenleme dönemine girmek üzere. Haber içeriklerinin adil biçimde ücretlendirilmesini garantilemek, gelecekteki şirket felsefesinin önemli bir parçası olmalı. Facebook’un ana rakibi Google, kısa süre önce aralarında, The Times’ın sahibi News Corporation’ın da olduğu çok sayıda haber sağlayıcısı ile anlaşma imzaladı. Facebook bir an önce bu örneği izlemekle iyi eder. Liberal bir demokrasinin gereklerinden biri, çok sayıda yerel, ulusal ve küresel medya içeriğine erişimin olmasıdır. Bu nedenle Facebook’un geleneksel medyanın düşmanı değil dostu olmasının zamanı geldi.”