Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in eşi ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genç Kızlar ve Kadınların Eğtimini İyileştirme Özel Elçisi Peng Liyuan, bugün Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) Kadınların Eğitimi ve Yoksullukla Mücadele Forumu’na video konferans yöntemiyle katılarak burada bir konuşma yaptı.

Peng Liyuan konuşmasında, yoksulluktan kurtulup mutluluğa kavuşmanın kadınların ortak beklentisi olduğuna işaret etti. First Lady Peng, harcanan yoğun çabalar sayesinde Çinli kadınların yoksulluktan tamamen kurtulduğunu, eğitim haklarını adil ve eşit şekilde kullandıklarını, böylece yoksullukla mücadeleye katkı sağlayıp bu mücadeleden fayda gördüklerini kaydetti.

Peng Liyuan, dünya çapında 435 milyon kadının hâlâ yoksulluk içinde yaşadığını vurgulayarak, cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle eğitim eşitsizliğinin ciddiyetini koruduğunu, Covid-19 salgını nedeniyle de kadınların yoksullukla mücadele konusunda yeni meydan okumalarla karşı karşıya bulunduklarını kaydetti.

Peng Liyuan, SİÖ’nün kuruluşundan bu yana geçen 20 yıl içinde tüm üye ülkelerin kadınlarının gelişme deneyimlerini paylaştıklarını, çeşitli alanlarda işbirliğini pekiştirdiklerini ve böylece örgütün işbirliğine dinamizm kattıklarını belirtti.