Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yapılan bir füze saldırısına karşı ABD ve BAE Patriot sistemlerinin karşılık verdiğini bildirdi.

Günlük basın toplantısında açıklamalarda bulunan Kirby, “ABD kuvvetleri, BAE’ye yönelik bir füze tehdidine Patriot füze bataryaları ile karşılık verdi. Bu da BAE silahlı kuvvetlerinin verdiği karşılıkla eş zamanlı oldu. Bu ortak çaba tehdide başarılı bir şekilde angaje oldu ve herhangi bir can kaybı ya da yaralanma olmadı.” dedi.

Kirby, ABD’nin, başta BAE ve Suudi Arabistan olmak üzere kendilerini savunmaları için körfez ülkelerinin yanında olduğunu belirtti.

ABD’nin bölgedeki güvenliği artırmak adına atılan yeni bir adımın söz konusu olmadığını aktaran Kirby, Yemen’den geldiğini ifade ettiği füzelerin BAE Patriot sistemleri tarafından vurduğuna dikkati çekti.

ABD Başkanı Joe Biden ise Katar Emiri Tamim bin Hamad El Sani ile görüşmesi sırasında, saldırıya ilişkin Savunma Bakanı Lloyd Austin’i BAE’ye her türlü destek konusunda gerekli görüşmeleri yapma talimatı verdiğini açıkladı.

BAE Savunma Bakanlığı saldırının Yemen’den Husiler tarafından gerçekleştirildiğini duyurmuştu.

Husiler ise yaptıkları açıklamada, BAE’yi insansız hava araçları (İHA) ve balistik füzelerle hedef aldıklarını bildirmişti.