Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Aramco’nun tesislerinin de aralarında bulunduğu birçok noktaya Yemen üzerinden saldırı düzenlenmesini kınadıklarını bildirdi.

Günlük basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Pentagon Sözcüsü John Kirby, Yemen’de Husilerin Suudi Arabistan’da füze ve insansız hava araçları (İHA) ile düzenlediği saldırılarla ilgili, “Bu saldırılar kabul edilemez ve ABD vatandaşları dâhil sivil insanların hayatlarını tehlikeye atıyor. Husilerin Suudi Arabistan’a yönelik saldırılarının sıklığından kaygı duyuyoruz. Bu barış konusunda ciddi olan bir grubun yapacağı şey değil.” diye konuştu.

Kirby, saldırıları kınadıklarını söyledi. Sözcü, Orta Doğu’nun halen ABD menfaatleri için kritik olduğunu belirtirken, bölgede tehditlerin devam ettiğini ve ABD’nin güçlü bir askeri varlığının bölgede bulunmaya devam edeceğini vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile düzenlenen saldırılara kısıtlama getirdiğine ilişkin bir soru üzerine Kirby, bu adımın yeni gelen yönetimin genel olarak operasyonlara dair başlattığı incelemenin bir parçası olarak atıldığını kaydetti.

Kirby, Taliban ile ABD arasında 29 Şubat 2020’de yapılan anlaşmaya göre Afganistan’daki Amerikan askerlerinin 1 Mayıs’ta çekilmesine ilişkin ise şu anda alınmış bir karar olmadığını, Biden yönetiminin anlaşmayı incelemeye devam ettiğini belirtti.