Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon), Rusya’nın Yeni START Anlaşması kapsamında kıtalar arası balistik füze denemesi yapacağını ABD’ye bildirdiğini, bunun ABD ve müttefiklerine tehdit oluşturmadığını söyledi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, bir grup gazeteciye Rusya’nın kıtalar arası balistik füze denemesine ilişkin açıklamada bulundu.

Kirby, “Rusya, Yeni START Anlaşması yükümlülükleri kapsamında, kıtalar arası balistik füze denemesi yapmayı planladığını ABD’ye gerektiği gibi bildirdi. Bu tür denemeler rutindir ve bu, bir sürpriz değildi. Denemeyi, ABD veya müttefikleri için bir tehdit olarak görmedik.” ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Sarmat kıtalar arası balistik füzesinin ilk fırlatma denemesinin başarıyla gerçekleştirildiğini duyurmuştu.

YENİ START ANLAŞMASI

ABD’nin Sovyet Rusya ile 1991’de ve Rusya Federasyonu ile 1993’te imzaladığı Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmaları’nın (START 1 ve START 2) uzantısı niteliğindeki “Yeni START” Anlaşması, Washington ile Moskova arasında yürürlükteki son nükleer anlaşma olma niteliğini taşıyor. Anlaşma, uzun menzilli nükleer silah başlıklarına ve füzelere kısıtlama getiriyor.

5 Şubat 2011’de devreye giren, Nisan 2021’de sona eren 10 yıllık anlaşmanın süresi 5 yıl uzatılmıştı.