Global Times / Lin Lan

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı pazartesi günü bir genelge yayınlayarak ABD ordusundaki herkesin Covid-19’a karşı aşılanmaya başlanacağını açıkladı. Genelgede savunma bakanının eylül ortasından geç olmamak üzere Başkan Joe Biden’dan orduda aşılanmanın zorunlu olmasına onay vermesini ya da ABD Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA) derhal lisans vermesini sağlamaya çalışacağı belirtildi. Genelgede “Beklentilere göre, kamuya yansıyan haberler Pfizer-BioNTech aşısının gelecek ayın başında FDA’dan lisans alması bekleniyor.” denildi. Başkan Biden daha sonra Austin’in mesajını güçlü biçimde desteklediğini belirtti.

Delta varyantı ABD’deki birçok eyalete yayıldı ve ülkede günlük yeni Covid-19 vakaları son altı ayın en yüksek noktasına çıktı. ABD açıkça salgının sert bir şekilde geri dönüşü ile karşı karşıya ve Pentagon ülkede görev başındaki 1,3 milyon asker için aşıyı zorunlu hale getiriyor. Bu genel Covid-19’la mücadele stratejisinin hegemonyasını sürdürmek olduğunu gösteriyor.

Fudan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Halkla İlişkiler Okulu Profesörü Shen Yi, salı günü Global Times’a, “Bu dengeli bir aşılama stratejisi değil. Sıradan Amerikalıların hayatları asla ABD’nin Covid-19 mücadelesinin bir önceliği olmadı. Aksine, ABD’nin öncelik verdiği şey ABD hegemonyasını sürdürmenin en önemli aracı oldu. Washington’ın en çok önem verdiği şey, halkın güvenliği değil, ABD askerlerinin etkili bir çalışma durumunda olup olmadıklarıdır.” dedi.

ABD hegemonyasına karşı sert bir tehdit oluşturan Covid-19’a karşı korunmada Covid-19 aşılarının rolü inkâr edilemez.  İster Trump ister Biden yönetiminin politikaları olsun, bu politikalar nihayetinde Amerikan halkının hayatlarını ve mülklerini korumaktan çok ABD hegemonyasını korumayı amaçlıyor.

Bu insanlara Mart 2020’de gemide Covid-19 salgını çıktığı alarmını veren Theodore Roosevelt uçak gemisinin o zamanki kaptanı Brett Crozier’i hatırlatıyor. Birkaç gün sonra, ABD donanması tarafından görevinden alındı. Crozier alarm vermeye çalıştı ama pentagon tarafından “bir krizin ortasında aşırı zayıf bir değerlendirme gücü” göstermekle ve gereksiz panik yaratmakla suçlandı. Crozier’in daha fazla hayat kurtarma fikri açıkça Washington’ın ABD ordusunu hegemonyasını sürdürmek için bir araç olarak konumlandırmasıyla ters düştü.

ABD salgında daha ağır zorluklarla karşı karşıya. Hatta bazı uzmanlar bunun ABD toplumsal düzeninin daha karışık hale gelmesi yüksek riskine yol açabileceği ve ABD ordusunda aşının zorunlu kılınmasının amacının, orduyu gerektiğinde acil durumlarla başa çıkabilmek için bir hazırlamak olduğuna inanıyor.

New York Times’ın pazartesi günü yayınladığı habere göre, fiilen görevdeki askerlerin yüzde 64 kadarı tümüyle aşılanmış ve bu ordu için kabul edilemez derecede düşük bir oran. Haberde, “Çünkü aşılanmamış askerleri katı yerel kısıtlamalar uygulayan ülkelere göndermek zor ve askerler arasında bir virüs artışı göreve hazırlık durumunu zayıflatabilir.” denildi.

Amerikan tarzı Covid-19 mücadelesi hegemonyası sürdürmek için mücadele etmektir. Bu ABD’nin uluslararası iş birliğini zayıflatmasında, Çin’i virüsün kökenlerini belirleme çalışmalarında itibarsızlaştırma ve bastırmasında, ABD ordusunun çalışma durumunu Washington’ın önceliği haline getirmesinde tümüyle ortaya kondu. ABD sorunları ile doğrudan yüzleşmekte başarısız oldu ve aynı zamanda küresel Covid-19 mücadelesini de perişan ediyor.