Ukrayna’daki kriz ile birlikte rekor tazelemeye giden petrol fiyatları, taraflar arasında diyalog kanallarının açılmasıyla düşüşe geçti. Petrolün varil fiyatının 75 ila 80 dolar arasında olması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Şenay Yalçın, enerji piyasasındaki dalgalanmanın “panik ve kaygı” temelli olduğunu belirtti.

Enerji ve emtia piyasası pandemi ile birlikte önce düşüşe, aşılama ve yeniden üretim kararı ile birlikte hızla yükselişe geçti. Arz ve talep dengesizliğinin bir yerde dengeye geldiğini vurgulayan Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Ukrayna krizi ile birlikte durumun yeniden değiştiğini belirtti.

“Dünya fiili müdahaleyi beklemiyordu.” diyen Yalçın, “Panik başladı. Psikolojik bir algı. Acaba Rusya hidrokarbon enerji satışını durdurur mu?” kaygısının fiyatları yukarı çektiğini ifade etti.

CRI Türk’te Mehmet Kıvanç’ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına katılan Prof. Dr. Şenay Yalçın, şunları kaydetti:

“Rusya, ‘ben gazı keserim, sattığım petrolü keserim’ diye bir beyanatta bulunmadı. Çünkü bulunursa kendi topuğuna sıkacak. Meseleye buradan bakarsanız, sevkiyatta değişiklik yok, dünya petrol üretiminde, kömür üretiminde, petrole dayalı ürünlerin arzında değişiklik yok. Alıcılarda da fazla kullanma yok.”

Yalçın, şöyle devam etti:

“Dünyanın günlük petrol ihtiyacı 95-100 milyon varil civarında. Bunun da yüzde 10’unu Rusya sağlıyor. Rusya günlük petrol üretiminin yarısını Avrupa’ya yarısını dünyaya veriyor. Rusya geçene sana yaklaşık olarak 500 milyar dolarlık bir ihracat yapmış. Bunun yüzde 48’i petrol, doğal gaz ve türevi enerji temelli ürünler. Rusya enerji arzını keserse zaten kırılgan olan ekonomik yapısı sıkıntıya girecek.”

Durum böyle olmasına rağmen Ukrayna kriziyle birlikte Brent petrolün fiyatı hızla tırmandı. 146 dolar rekorunu kırma yoluna girmişken diyalog mesajlarıyla Brent petrolün fiyatında geri çekilme oldu. Bu gelişmeye dikkat çeken Yalçın, “Ateşkes görüşmelerinin başlaması ve Antalya’da bir araya gelmeleri fiyatlarında geri çekilmesini getirdi.” dedi.

Avrupa’nın alternatif enerji kaynakları arayışlarına da değinen Yalçın, yeni kaynak bulmanın bunun kısa sürede mümkün olmadığını ancak orta vadede bu hedefin gerçekçi olabileceğini not etti.