Haber: Ersoy İrşi

Müzik tarihine damga vuran, dünyanın dört bir yanında şarkıları kulaktan kulağa gezen, tüm zamanların en iyisi kabul edilen Pink Floyd’u keşfetmeye devam ediyoruz. Grubun tarihinde yer eden efsane şarkılara büyüteç tutulduğunda Çin edebiyatıyla buluşuyoruz.

20. yüzyıla damgasına vuran, birçok insana göre tüm zamların en iyisi olan, yarım asrı aşan tarihiyle yaşayan bir efsaneye dönüşen bir grup, Pink Floyd. Öylesine derinlikli ve yaratıcıydı ki sadece müzikte değil felsefe ve görsel sanatlara da isimlerini yazdırdılar. Müzik altyapılarından şarkı sözlerine, albüm kapaklarından sahne performanslarına öylesine hayran bıraktı ki, dinleyicileri arasında edebiyatı dahi oluştu.

Onlar için kitaplar yazıldı, belgeselleri çekildi, her albümüne büyüteç tutuldu. Ama Pink Floyd’u keşfetmeye, onlar hakkında yeni şeyler öğrenmeye hâlâ devam ediyoruz.

Bunlardan biri de Pink Floyd şarkılarındaki Çin edebiyatı.

İLK ALBÜMDE BEŞ BİN YILLIK ÇİN METNİ

5 Ağustos 1967’de çıkan “The Piper at the Gates of Dawn”, Pink Floyd’un ilk albümü. Şarkıların tamamını (“Take Up Thy Stethoscope And Walk” haricinde) daha sonra gruptan ayrılacak olan Syd Barrett yazıp söylemiştir.

Albümdeki “Chapter 24” şarkısının hem adı hem sözleri 5 bin yıllık bir Çin kitabı olan “I Ching”den.  Çin klasik metinlerinin en eskisi olduğu kabul edilen eser, kâinattaki değişimlerin insani yaşama ve olaylara nasıl rehberlik edebileceğini imgesel teknikle anlatır. Çin’in ilk kadim yöneticilerinden olduğu varsayılan Fu Xi tarafından MÖ 2852-2738 yıllarında yazıldığı öngörülmektedir. Asya öğretilerinde sıkça karşılaşılan Karşıtlıklar İlkesi “Yin ile Yang” yönteminin ilk kez göründüğü yazılı metindir. Asya’nın Tao öğretisinin temellerinin de göründüğü ilk metinlerden.

MAO ZEDOG VE ROGER WATERS ONUN HAYRANI

Grubun 29 Haziran 1968’de çıkan ikinci albümü “A Saucerful of Secrets”te Roger Waters’ın yazdığı “Set The Controls For The Heart Of The Sun” şarkısı özel bir öneme sahip. Bu şarkı Pink Floyd tarihinde beş grup üyesinin de (Syd Barrett, Roger Waters, David Gilmour, Rick Wright, Nick Mason) icracı olduğu tek şarkı. Roger Waters, 1990’lı yıllarda verdiği bir röportajında “Set The Controls For The Heart Of The Sun” şarkısını “Poems of the Late Tang” isimli Çin şiirleri antolojisinden aldığını belirtmiştir.

Şarkıda Tang hanedanı döneminde yaşayan Li He ve Li Shangyin’in adlı şairlerin dizeleri yer alıyor. Li He’den “witness the man who raved at the wall as he wrote his question to heaven”, “watch little by little the night turn around”, ve Li Shangyin’den “countless the twigs which tremble in dawn” ve “one inch of love is an inch of ashes” dizeleri şarkıya sızıyor.

Waters’a rehber olan Li He, Mao Zedong’un da en çok hayranlık duyduğu Tang şairlerinden.


Pink Floyd’un 1969 tarihli Barbet Schroeder’in “More” filmi için yaptığı “Cirrus Minor” şarkısının sözlerinin altında da yine Waters’ın imzası vardı. Waters, bu şarkıda da “Poems of the Late Tang” antolojisinden yararlanmıştı ve Li Ho’dan alıntılar yapmıştı.

“DÜNYA GÖRÜŞÜMDE KOMÜNİST PARTİ ETKİSİ BÜYÜK”

Çin edebiyatını şarkılarına taşıyan Roger Waters, Pink Floyd’un lideri, solisti, şarkı yazarı olmasının yanında, anti-emperyalist, devrimci çıkışlarıyla da yer eden bir isim. Geçen yıl Al Jazeera’ye verdiği röportajında dünya görüşünde Komünist Parti üyesi annesinin büyük etkisi olduğunu belirtmiş ve dünyayı yöneten oligarklar ve onların Trump’tan, Biden’a “kuklalarının” hiçbirinin insan haklarına önem vermediğini söylemişti.