China Daily

Geçen hafta perşembe günü, 10 yıllık Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine gösterge tahvilinin getirisi 14,43 baz puan artarak yüzde 1,5199’a çıktı. Kısa bir süre için yüzde 1,6085’e çıkarak Şubat 2020’den bu yana yeni bir zirve oluşturdu. Bu borsadaki yatırımcıları korkuttu ve ABD’deki üç büyük borsa endeksinin tamamı hızla düştü.

Bu yatırımcılar arasında çok yaygın olan enflasyonun geri geldiği beklentisini yansıtıyor. Piyasa ABD hükümetinin teşvik hareketinin ve Covid-19 aşılarının piyasaya çıkmasının ekonomide hızlı bir toparlanmaya, hatta muhtemelen bir aşırı ısınmaya yol açacağına inanıyor. Bu gerçek ekonomi için iyi, ama uzun zamandır balonlarla dolu borsa için kötü bir haber. Birçok tahvil yatırımcısı enflasyon oranlarının yakında ABD Hazine Bakanlığı tarafından belirlenen hedef limitleri aşacağını tahmin ederken, başkaları enflasyon oranının 2021’de yüzde 3’den büyük olacağını bekliyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) da piyasaya teşvik politikalarından çok erken çıkmayacağını belirtti. Tekrar tekrar parasal politikalarının kısa dönemde sıkılaştırılmayacağını ve şu anki durumunda en az iki yıl daha devam edeceğini söyledi. Başka bir deyişle, ekonomiyi toparlanmaya teşvik etmek ve işsizlik oranlarını azaltmak için Fed enflasyona karşı daha çok tolerans gösterecek.

ABD HÜKÜMETİ YATIRIMCILARIN GÜVENİNİ YENİDEN KAZANMAK İÇİN ADIMLAR ATMALI

Fed Başkanı Jerome H. Powell hatta geçen hafta mevcut düşük faiz oranlarını devam ettireceklerini ve ekonomi daha da toparlanana kadar büyük miktarda fon alacaklarını bile söyledi.

Öyle görünüyor ki, şu anda piyasadaki ağır basan duygu, piyasanın artık Fed’e inanmadığı şeklinde. Eğer enflasyon olursa, Fed gerçekten hareketsiz mi duracak?

Birçok kişi Fed’in çok fazla likidite ihraç ettiğini ve şimdi her şeyi kontrol edemeyeceğine inanıyor.

Ek olarak, piyasanın ABD’nin ek borç ihraç etmesi hakkındaki endişeleri fonların ABD hazine piyasasından kaçmasının nedenlerinden biri. ABD Hazine Bakanı olarak yemin eden Janet Yellen, iç yatırımı teşvik etmek için ulusal borç ihracı boyutunu artıracağını söyledi, bu da sermayenin ABD bonoları satmasına ve ABD dolarından kaçmasına neden oldu. Bu ABD tahvil getirilerini önemli ölçüde artırdı.

Tüm bunların, ABD hükümetinin 2008’den beri parasal ve mali politikalar yoluyla ekonomiyi canlandırma, tüm parasal ve mali disiplin ile kuralları çiğneme uygulamasıyla çok ilgisi var. Piyasa bu tutumuyla ilgili endişelerini ifade ediyor. ABD hükümetinin yatırımcıların güvenini yeniden kazanmak için adımlar atmasının zamanı geldi.