Tam kapanmanın ekonomik etkilerine karşı alınan çek ibraz zorunluluğunun mayıs sonuna kadar ertelenmesi kararı piyasada nakit dönüşleri açısından ciddi bir aksaklık yarattı. Yetkililer söz konusu kararla ilgili düzenleme getirileceğini belirtti.

İş dünyası temsilcileri çek takaslarında getirilen bu erteleme dolayısıyla, çeklerin tahsil edilememesi durumunda nakit sıkışıklığı yaşanabileceğine dikkat çekti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu söz konusu düzenlemenin bütün sistemi kilitlediğini belirterek kararla ilgili düzenleme çağrısı yaptı.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, kararla ilgili Bloomberg’e yaptığı değerlendirmede bu karar dolayısıyla üyelerinden çok sayıda şikâyet aldıklarını bu kararın gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Zeytinoğlu, bu süreçte çeklerini ödeme kabiliyeti olanların çeklerini ödemesine izin verilmesi gerektiğini belirtti.

“MAAŞ ÖDEMELERİ RİSKE GİRİYOR”

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci de kendilerine bu konuda çok sayıda şikâyet geldiğini belirtirken, kararın piyasada nakit dönüşünü etkilediğini ifade etti. Keçeci, ticari hayatın akışının asla durdurulmaması gerektiğini vurgularken, bu kararın geri alınmaması durumunda bankalarda temerrütlerin olabileceğini, işçi maaşlarının ödenemeyebileceğine dikkat çekti.
Fatinoğlu Holding Başkan Vekili Ali Fatinoğlu da çekte takas gerçekleşmediği durumda çalışanlara maaş ödemelerinin bile riske gireceğine dikkat çekti.

Kaynak: Bloomberght