Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Podolyak, Rusya’nın yeniden müzakereleri sürdürmeye çalışacağını belirterek “Türkiye’nin arabulucu olmaya devam etmesini istiyoruz çünkü Türkiye çok, çok etkili görünüyor.” dedi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya savaş açmasından sonra iki ülke arasında ateşkes sağlanması için yürütülen müzakerelerde Ukrayna heyetinin üyesi de olan Mihail Podolyak, AA muhabirine savaşla ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

Rus birliklerinin, önceki gün Donbas’a yeniden saldırıya geçtiğini ifade eden Podolyak, Ukrayna’daki Rus ordusunun oldukça büyük kısmının şimdi Donetsk, Luhansk ve Harkiv’e yöneldiğini belirtti.

Rusların gelecek hafta boyunca burada yoğun saldırılar düzenlemeye çalışacaklarına işaret eden Podolyak “Bu durum ise Ruslar savaşabiliyor mu savaşamıyor mu konusuna nokta koyacak. Bundan sonra muhtemelen yine daha aktif bir müzakere taktiğine dönebiliriz. Onlar bir şekilde müzakereleri sürdürmeye çalışacak.” dedi.

Podolyak, müzakere sürecinin son dönemde çok zor ilerlediğini dile getirerek “Genelde müzakere süreci çok ağır çünkü aktif bir savaş devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Rus askerleri Kiev bölgesinden çekilince sivillere ilişkin tablonun ortaya çıkmasının müzakereleri etkilendiğini söyleyen Podolyak, “Rusların Kiev bölgesinden çekilmesiyle Buça, İrpin, Gostomel, Makariv ve diğer şehirlerde neler yaptıkları görüldü ve müzakere sürecinde özellikle ağır dönem başladı.” diye konuştu.

Mariupol kuşatmasının da müzakereleri oldukça etkilediğini ifade eden Podolyak “Çünkü şehir neredeyse kalmadı. 500 binlik bir şehrin yüzde 90’ı yok edildi. Onlar şehri bombalamaya ve sivilleri öldürmeye devam ediyor. Şehirde yaklaşık 40-50 bin kişi kaldı ve onlar orayı yeryüzünden silmek istiyor.” ifadesini kullandı.

Ukrayna’da savaşın bitmesi veya ateşkesin sağlanması için Türkiye’nin önemli adımlar attığına dikkati çeken Podolyak, Türkiye’ye minnettar olduklarını söyledi.

Türkiye’nin arabulucu olarak önemli aktör olduğunun altını çizen Podolayak, “Türkiye Cumhuriyeti çok aktif bir arabulucu haline geldi diyebilirim. Türkiye gerçekten önemli sorumluluk aldı. Rusya genelde uluslararası standart ve ilkelere uymuyor, her zaman uluslararası ilkeleri ihlal etmeye çalışıyor.” dedi.