Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılış törenine katılacak.

Polonya Haber Ajansı ve Reuters’te dün yer alan haberlere göre, Polonya Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İlişkiler Ofisi Müdürü Jakub Kumoch, verdiği röportajda, Polonya’da salgın durumunda veya sınır güvenliği durumunda bir değişiklik olmazsa Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın planlandığı gibi Beijing Kış Olimpiyatları’na katılacağını açıkladı.

ABD liderliğindeki bazı ülkelerin sık sık Beijing Kış Olimpiyatları’nı karaladığına ve sözde diplomatik boykotu kışkırttığına değinen Jakub Kumoch, Polonya’nın egemen bir ülke olduğunu ve Çin’e uyguladığı politikaya kendi karar verebildiğini ifade etti. Jakub Kumoch, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bir müttefiki olan Polonya’nın aynı zamanda Çin’le dostane ilişkileri sürdürdüğünü belirtti.

Öte yandan Polonya Olimpiyat Komitesi tarafından dün düzenlenen “Polonya Günü” etkinliğinde, Andrzej Duda, Polonya olimpiyat heyetinin zor zamanlarda olmasına rağmen Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’na hazırlanabilmesinden memnun kaldığını aktardı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün düzenlenen basın toplantısında, konuyla ilgili soruyu cevapladı.

Zhao Lijian, Andrzej Duda’nın Beijing Kış Olimpiyatları’na katılmasını içtenlikle karşıladıklarını ve bunun uluslararası toplumun “birlikte geleceği paylaşma” ortak arzusunu yansıttığını belirtti. Zhao, Beijing Kış Olimpiyatları’nın yaklaştığını ve tüm taraflarla birlikte “daha birleşik” Olimpiyat ruhunu yerine getirmek istediklerini ifade etti.