Polonya Dışişleri Bakanı Rau, “Tek Çin” politikasını izlediklerini ve Taiwan’ın Çin’in parçası olduğunu açıkladı.

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, Polonya ile Litvanya arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesinin 30. yıl dönümü dolayısıyla önceki gün Litvanya’yı ziyaret etti.

Rau, Litvanyalı mevkidaşıyla düzenlediği ortak basın toplantısında, Polonya ile Litvanya’nın NATO ve Avrupa Birliği (AB) çerçevesinde Belarus ve Rusya’dan gelen askerî tehditleri göğüsleyeceğini, altyapı inşası ve enerji gibi alanlardaki iş birliğini güçlendireceğini belirtti.

Rau, basın toplantısında, Taiwan sorunuyla ilgili kendisine yöneltilen soruyu yanıtladı.

Polonya’nın bu konudaki tutumunun net olduğuna işaret eden Rau, “Tek Çin” politikasını izlediklerini ve Taiwan’ın Çin topraklarının bir parçası olduğunu vurguladı. Taiwan meselesinde Litvanya’yı örnek almayacaklarını kaydeden Rau, Taiwan’ın Polonya’da sadece ekonomi ve ticaretten sorumlu bir ofisinin bulunduğunu hatırlattı.

Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle Çin arasındaki “17+1” iş birliği mekanizmasına da değinen Rau, söz konusu mekanizmanın ilgili Avrupa ülkeleri ile Çin arasındaki ekonomik iş birliğini destekleyen platformlardan biri olduğunu ifade etti.

Yakın tarihte “17+1” mekanizmasından çekilen ve diğer üyelere de ortaklıktan ayrılma çağrısı yapan Litvanya hükümeti, Taiwan’ın da ülkede kendi adını kullanarak resmî bir temsilcilik açmasına da izin vermişti.

Çin hükümeti, bu gelişme üzerine Vilnius Büyükelçisi’ni geri çekmiş, Litvanya’dan da Çin’deki büyükelçisini ülkeye çağırmasını istemişti.

Diğer yandan, Polonya’nın bağışladığı 400 bin doz AstraZeneca aşısı 5 Eylül’de Taiwan’a ulaştı.