Portekiz’de 10,8 milyon seçmenin kayıtlı olduğu erken genel seçimler için sandıklarda oy kullanma işlemi saat 08.00’de başladı.

Portekizliler, 25 Nisan 1974’te diktatörlük dönemine son veren Karanfil Devrimi sonrasındaki demokrasi tarihinde 17. kez sandık başına gidiyor.

Meclisteki 230 milletvekilini seçmek için 21 siyasi parti seçimlere katılırken, şu anda olduğu gibi 9 partinin meclise temsilci göndermesi bekleniyor.

Anketler hiçbir siyasi partinin tek başına iktidara gelecek çoğunluğu yakalayamayacağını, en güçlü iki siyasi parti konumunda olan, mevcut durumda iktidardaki sol görüşlü Sosyalist Parti (PS) ve ana muhalefetteki sağ görüşlü Sosyal Demokrat Parti (PSD) arasında başa baş bir yarış olacağını gösteriyor.

En güçlü iki aday, PS lideri ve Başbakan Antonio Costa ile PSD lideri Rui Rio’dan, seçimleri kim kazanırsa kazansın hükümeti kurmak için en az iki siyasi partinin desteğini alması gerekeceği belirtiliyor.

Diğer yandan sadece 3 yıllık bir geçmişi olan aşırı sağcı Chega (Yeter) partisinin 1 olan milletvekili sayısını 7-9’a kadar çıkarması ve “mecliste üçüncü büyük siyasi parti” konumuna gelmesi öngörülüyor.

Seçimlerde, en büyük endişe ise düşük katılım riski olarak öne çıkıyor.

Covid-19 nedeniyle ev karantinasında 1,2 milyon seçmen olduğu belirtilirken, bunların sandıklar kapanmadan önceki bir saatte (18.00 ile 19.00) oy kullanmasına izin verilecek.

Oy kullanma işlemi, saat 19.00’da sona erecek.