CRI Türk Haber Merkezi

Türkiye’ye yaklaşık 12 yıl önce gelen Çinli otomotiv üreticisi Geely, aradan geçen yıllar içinde Volvo gibi bir dünya devini bünyesine katmasıyla Türkiye’de adını yeniden duyurmuştu.

Çin merkezli dev otomotiv şirketi son olaraksa Çin’in de benimsediği ve hedef olarak açıkladığı sıfır karbon emisyonu politikası çerçevesinde elektrikli otomobil üretimine ağırlık vermeye başladı.

Mart ayında tanıtımı yapılan, premium ya da lüks sınıf olarak adlandırılabilecek sınıfa ait elektrikli otomobil markası Zeekr’i açıklayan firma, otomobilin satışına başlandığını duyurdu.

Çin’de Tesla firmasının premium elektrikli otomobil pazarında lider konumda olduğu belirtilirken, Zeekr’in Tesla’ya ciddi bir rakip olarak piyasada yer alacağı ifade ediliyor. Siparişleri alınmaya başlanan elektrikli otomobilin fabrikadan ilk çıkış tarihi ise 2021 yılının üçüncü çeyreği olarak gösteriliyor.

“MERCEDES-BENZ KALİTESİNDE ÜRETİM”

Mercedes-Benz’in ana kuruluşu Daimler’de de yüzde 10 hissesi bulunan Geely’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Li Shufu, premium sınıftaki yeni elektrikli otomobil markasının “Mercedes-Benz kalitesinde” otomobiller üreteceğini açıkladı.

Tesla’nın Çin’deki en büyük rakiplerinden biri olma hedefindeki Zeekr’nin menzilinin 700 kilometre olması rakiplerine karşı rekabette büyük bir şans tanırken, Geely’nin benzer elektrikli otomobil mimarisini kendisine ait Volvo ve hissedar konumundaki Daimler gibi diğer markalarda da uygulayabileceği belirtiliyor.