Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu dahil çeşitli birimlerden yetkililer, Pudong Yeni Bölgesi’nin yüksek seviyeli reform ve dışa açılmasına destek verilmesi, Pudong’un sosyalist modernleşme inşasının öncü bölgesi haline getirilmesiyle ilgili bilgiler verdi.

Kısa süre önce yayınlanan Pudong Yeni Bölgesi’nin inşasıyla ilgili belgeyi tanıtan Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Ren Congliang, Pudong’nun sosyalist modernleşme inşasındaki öncü rolü, Pudong’un iç sirkülasyonun merkezi ve çifte sirkülasyonun stratejik bağlantısı rolü, Pudong’un yüksek seviyeli reform ve dışa açılmasının penceresi rolüne odaklanacağını kaydetti.

Belgede Pudong Yeni Bölgesi’nin yüksek seviyeli reform ve dışa açılmasının öncüsü, kendi gücüne dayanılarak inovasyon kalkınmanın pilotu, küresel kaynak dağıtımının yaylası, iç talebin artırılması ve modern şehir yönetişiminin örneği haline getirileceği belirtildi.

Belgede ayrıca 2035 yılında kadar Pudong’da modern ekonomik sistemin oluşturulması, şehircilik kabiliyeti ve uluslararası rekabet gücünün dünyada ilk sıralara girmesi, 2050 yılında kadar Pudong’nın dünyada büyük cazibe, inovasyon gücü, rekabet gücü ve ektiye sahip bir bölge haline getirilmesi hedefleri ortaya koyuldu.

Belgede ayrıca 7 öneri ortaya koyuldu:

-İnovasyonun motivasyonu güçlendirilecek

-Reform sistemi geliştirilerek temel ve büyük yönlendirici rol oynayan reform tedbirlerine odaklanacak.

-Shanghai Serbest Ticaret Pilot Bölgesi ve Lingang Liman Bölgesindeki denemeli çalışmalar dahil yüksek seviyeli dışa açılma uygulanacak.

-Küresel kaynakların dağıtımı yeteneği artırılacak.

-Şehir yönetişiminin modernleşme seviyesi yükseltilecek.

-İç piyasanın avantajlarına dayanılarak iç talebin boyutu artırılarak kalitesi yükseltilecek.

-Reform ve dışa açılmaya uygun bir risk önleme sistemi oluşturulacak.