Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı ülkeleri ile güvenlik garantileri konusunda müzakerelerin sürdüğünü belirterek, “NATO ve Washington’a yanıtları hazırlıyoruz.” dedi.

Putin ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başkent Moskova’da Kremlin Sarayı’ndaki görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

“Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Ukrayna’ya ziyaretinin ardından telefonda görüşme yaptınız mı?” sorusunu yanıtlayan Putin, Macron ile henüz görüşmediklerini söyledi.

Putin, Batı ülkeleri ile güvenlik garantileri konusunda istişarelere devam ettiklerini belirterek, “Avrupa ve Amerikan ortaklarımızla müzakereler açık ve kapalı şekilde devam ediyor. NATO ve Washington’a yanıtları hazırlıyoruz.” diye konuştu.

“UKRAYNA’NIN ÜSTLENDİĞİ YÜKÜMLÜLÜKLERE UYMASI GEREKİYOR”

Bir gazetecinin, Minsk Anlaşmalarının uygulanmasına ilişkin sorusunu Putin, şöyle yanıtladı:

“Sorun şu ki, Ukrayna’nın kendisi dâhil olmak üzere güvenlik açısından ülkeler arasında çok önemli ilişkileri düzenleyen temel anlaşmalarda bir şeyden hoşlandığı ya da hoşlanmadığı gibi yorumlar duyduğumuzda, bu doğru format değil. Eğer devlet, özellikle uluslararası hukuk kurallarında ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) belirli kararlarında yer alan bazı yükümlülükleri üstlendiyse, herkesin buna uyması ve bunun nasıl yapılacağı konusunda düşünmesi ve hemfikir olması gerekiyor.”

“KAZAKİSTAN İLE İŞ BİRLİĞİ GELİŞECEK”

Rusya-Kazakistan ilişkilerine değinen Putin, iki ülke arasındaki iş birliğinin gelişeceğini ve bunun için gerekli şartların olduğunu vurguladı.

Tokayev ile görüşmede askeri teknik iş birliği ile ilgili konuları ele aldıklarını aktaran Putin, Kazak askeri uzmanların Rusya Savunma Bakanlığı ve diğer kurumların okullarındaki eğitimi konusunda Kazakistan’a yardımcı olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

KAZAKİSTAN VE RUSYA ARASINDAKİ İLİŞKİLER

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev de Rusya ile diplomatik ilişkilerin 30’uncu yılını kutladıklarına işaret ederek, “Bu süre zarfında, örnek teşkil edilebilecek devletler arası iş birliğini ortaya koyduk. Yoğun diyalog sayesinde her alanda önemli başarılar elde ettik.” değerlendirmesinde bulundu.

Müzakerelerde Kazakistan ile Rusya arasındaki iş birliğinin tüm yönleriyle ele alındığını belirten Tokayev, “Karşılıklı yarar sağlayan iş birliği için büyük potansiyeli göz önünde bulundurarak siyasi, ekonomik ve yatırım ile kültürel ve beşeri alanlarda bağları derinleştirme konusunda isteklerimizi yeniledik.” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Kazakistan arasında eğitim, dijitalleşme, uzay ve atom enerjisi alanlarında 11 iş birliği anlaşması imzalandı.