Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden, her iki tarafın da ikili ilişkilerin dibe vurduğunu kabul ettiği bir dönemde Cenevre’de bir araya geldi.

Rusya lideri Vladimir Putin ve ABD Başkanı Joe Biden arasında Cenevre’de göl kıyısındaki Villa La Grange malikânesinde gerçekleşecek buluşma uzun süredir bekleniyor ve liderlerin ilk yüz yüze görüşmeleri olacak.  Zirve aynı zamanda 1985’ten sonra kentte düzenlenen ikinci ABD-Rusya zirvesi.

İki ülkenin de birbirlerinin başkentlerinde büyükelçilerinin olmadığı bir dönemde gerçekleşen görüşmenin 4-5 saat sürmesi bekleniyor.

Ancak yapılan açıklamalar Kremlin’in görüşmelerden büyük beklentilerinin olmadığını gösteriyor. Her iki taraf da görüşmeden sorunları bir anda ortadan kaldıracak bir formül çıkmasını beklemediklerini belirtiyor.

LİDERLERDEN GÖRÜŞME ÖNCESİ İLK AÇIKLAMALAR

Görüşmelerinin hemen öncesinde Putin, Rusya-ABD ilişkilerinde pek çok sorunun bulunduğunu söyledi ve bir araya gelmelerine ilişkin inisiyatif aldığı için Biden’a teşekkür etti.

Biden buna karşılık yüz yüze görüşmenin yararlı bir yöntem olduğu kaydetti ve “Rusya ile karşılıklı menfaatimiz olan alanları belirlemeye çalışacağız” dedi.

Putin, Biden’a hitaben, “Üstünde çalışmamız gereken pek çok konu olduğunu biliyorum. İlişkilerimizdeki sorunlar, en üst düzeyde yapılacak bir görüşmeyi gerektiriyordu. Umuyorum ki bugünkü görüşmemiz verimli geçecek” dedi.

İlk açıklamaların ardından basın mensuplarının odadan çıktığı sırada Putin ile Biden’ın şakalaşıp karşılıklı güldükleri görüldü.

 

Kaynak: Sputnik Türkiye