Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile görüşmesinin sonuçlarıyla ilgili çok büyük bir gelişme beklemediğini söyledi.

Rusya ve ABD arasındaki ilişkilere değinen Putin, ABD’nin ikili ilişkileri kötüleştirdiğine işaret ederek “Rus-Amerikan ilişkilerini bu duruma düşüren biz değiliz.” yorumunda bulundu. İki ülkenin birbirine saygı duyması ve birbirinin çıkarlarını dikkate alması gerektiğini vurgulayan Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile 16 Haziran’da İsviçre’nin Cenevre kentinde görüşeceğini anımsattı. Putin, “Bu görüşmenin sonuçlarıyla ilgili çok büyük bir gelişme beklemiyorum. Ancak, Rusya tarafının yaratmadığı çelişkilere rağmen, uyuşan çıkarlarımız var.” diye konuştu.

Biden’ın tecrübeli bir siyasetçi olduğunu belirten Putin, görüşmenin yapıcı olacağı umudunu paylaştı.

“ABD DOLARI ÇEŞİTLİ YAPTIRIMLAR İÇİN KULLANIYOR”

Rusya’nın dolar kullanımını tümüyle bırakıp bırakmayacağına yönelik bir soruyu yanıtlayan Putin, dolar hakkında söylediği sözlerin tam anlamıyla anlaşılmadığını savunarak “Dolar hakkında bir şeyler söylediğimi duyduysanız ve bunu, rezerv para birimi veya evrensel bir çözüm aracı olarak ondan kurtulmak istediğimiz olarak anladıysanız, bu doğru değil. Bahsettiğim şey bu değildi.” dedi.

Konuşmalarında, ABD’nin doları kullanma şeklini eleştirdiğini anlatan Putin, “ABD doları çeşitli yaptırımlar için kullanıyor. Örneğin, Rusya askeri-teknik alanda iş birliği yaptığı ortaklarına dolarla ödeme yapamıyor.” diye konuştu.

ABD’nin Rusya’yı farklı para birimleriyle ödemeler yapmak zorunda bıraktığını belirten Putin, “Amerikalı ortaklarımız, bizi bunu yapmaya zorluyorlar. Dolar kullanımını bilinçli olarak terk etmiyoruz, buna mecbur bırakılıyoruz. Bunu yaptığımızda, ortağımızla olan finansal ilişkimizde de belirli bir sistem oluşmuş oluyor.” ifadelerini kullandı.

Putin, ABD’nin doları siyasi bir araç olarak kullanarak kendine zarar verdiğine işaret ederek “Oturdukları dalı kesiyorlar. Bunu dünyadaki herkes görebiliyor. Bu nedenle de sadece bizim ülkemizde değil tüm dünyadaki rezervlerde doların payı azalıyor.” dedi.

Enerji şirketlerinin de dolar kullanımını azaltabileceğini belirten Putin, “Bu, dünyanın rezerv para birimi olarak dolara ciddi bir darbe olur.” diye konuştu.

KONGRE BASKINI YORUMU

Rusya’daki siyasi muhalefetin faaliyetleriyle ilgili konuşan Putin, muhalefetin yasalar çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmesi gerektiğini vurguladı. Ülkede, 35 siyasi partinin kayıtlı olduğu bilgisini paylaşan Putin, “Siyasi sistemimiz çeşitli şekilde değerlendirilebilir. Bu sistem, Rus toplumunun gelişim seviyesine göre gelişiyor. Hayatımızın bu parçasını organize edilmesine yönelik kendi kararımızı almamıza izin verin.” dedi.

ABD Kongre binasına ocak ayında baskın düzenlendiğini anımsatan Putin, bu baskında birçok kişinin gözaltına alındığına dikkati çekerek “Bu adamların neden gözaltına alındığını hiç merak ettiniz mi? Neden sadece Rusya’daki sistem dışı muhalefet sizleri ilgilendiriyor?” diye konuştu.

“ALMANYA’NIN GELECEKTEKİ YÖNETİMİ İLE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ”

Rusya ve Almanya arasındaki ilişkilere de bir soru üzerine değinen Putin, Almanya yönetiminin değişeceğine dikkati çekti. Putin, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Almanya öncelikli ortaklarımızdan biridir. Almanya’nın gelecekteki yönetimi, ilişkilerimizin özel yapısını ve iş birliğimizin devam ettirilmesine olan ilgiyi göz önünde bulundurarak Rusya ile siyasi alanda gerekli şekilde ilişki kuracağını umuyorum. Tam ölçekli çalışmaya ve tüm zorlukların üstesinden gelmeye hazırız.”

Putin, Belarus’ta Ryanair uçağının Minsk’e acil inmesi olayı ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun tavrına ilişkin soruyu yanıtlayarak şunları söyledi:

“Başka ülkelerin liderlerini değerlendirebilecek yetkiye sahip değilim. Lukaşenko, bana Minsk’e inen uçağın bomba ihbarı nedeniyle indiğini söyledi. Pilotun ise Minsk’e inmek için zorlanmadığını belirtti. Belarus Cumhurbaşkanı’nın eylemlerini benim bir şekilde değerlendirmem doğru veya etik olmaz.”