Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün birçok ülkenin lideriyle birer telefon görüşmesi yaparak, Ukrayna’daki son durumu değerlendirdi.

Rusya Devlet Başkanlığı resmi sitesinde yer alan haberlere göre, Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rusya tarafının Donbas’ta özel askeri operasyon düzenlemesinin nedenleri ve ilgili durumları detaylı olarak anlattı. İki lider, mevcut temasları sürdürmeye karar verdi.

Putin aynı gün Hindistan Başbakanı Narendra Damodardas Modi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Putin görüşmede, Ukrayna hükümetinin Donbas’ta sivillere karşı işgal eylemleri ve Minsk Anlaşması’na yönelik sabotaj politikası hakkında Rusya’nın tutumunu aktardı. Putin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO müttefiklerinin Ukrayna’da askeri varlığını geliştirmesinin kabul edilemez olduğuna dikkat çekerek, Rusya tarafının özel bir askeri operasyon düzenleme kararı aldığını söyledi. Modi, Ukrayna’da Hindistan vatandaşlarının güvenliğinin korunması konsunda Rusya’dan yardım istedi.

Aynı gün erken saatler Putin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile de bir telefon görüşmesi yaptı. Reisi, ABD ve NATO’nun küresel istikrarı sürekli sabote etmeye çalıştığı bir dönemde Rusya’nın güvenlik endişelerini anlayışla karşıladıklarını söyledi. İki lider ayrıca, İran Nükleer Sorunu hakkında görüş alışverişinde bulundular.