CRI Türk Dış Haberler Servisi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yılsonu basın toplantısında, Batı’nın tek taraflı tutumuna karşı önemli açıklamalarda bulundu. Putin, Rusya’nın Ukrayna’ya veya başka herhangi bir egemen devlete saldırmayacağına sorusuna, “Diğer ülkelere tehdit oluşturanın devletin Rusya değil. Biz Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) mi yoksa İngiltere’nin mi sınırlarına yaklaştık? Şimdi de ‘Ukrayna NATO üyesi olacak’ diyorlar” diye yanıt verdi.

NATO’nun doğuya doğru genişlemesinin kabul edilemez olduğunu da dile getirdi Putin, Rusya ve Çin’in ortaklaşa yüksek teknolojili silahlar geliştirdiği açıklaması dikkat çekti.

Rusya ve Çin’in birbirine güvendiğini ve iş birliğinin uluslararası arenada dengeleyici bir faktör olduğunun altını çizen Putin, Rusya ve Çin’in “tarihte emsali olmayan, stratejik nitelikte kesinlikle kapsamlı bir ortaklık” kurduğunu belirtti.

Öte yandan iki ülkenin ekonomi ve ticaret, enerji, yüksek teknolojiler ve savunma alanlarında iş birliği yaptığını kaydeden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sözlerine şöyle devam etti

“Bu yoğun çalışma hem Çin hem de Rus halkının yararınadır ve uluslararası arenada ciddi bir istikrar unsurudur”

ÇİNLİ UZMANLAR: PUTİN ULUSAL ÇIKARLARDAN TAVİZ VERMEDİ

Çinli uzmanlar Global Times’a verdiği demeçte, Rus tarzı diplomasinin benzersiz olduğunu ve Çin’in de  bu zorluklarla başa çıkmak için kendi yöntemleri olduğunu belirterek, Rusya’nın Avrupa sınır bölgelerindeki gerilimlerin çok ciddi olduğunu söyledi.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi Rusya ve Orta Asya Çalışmaları Enstitüsü’nde yardımcı araştırma görevlisi olan Yang Jin, yüzlerce gazeteciden gelen sorularla karşı karşıya kalan Putin’in, Rusya’nın egemenliğini ve ulusal çıkarlarını net kırmızı çizgiler çizerek korumaya yönelik cevaplar verdiğini aktardı.

“PUTİN’İN AÇIKLAMALARI İSTİKRAR İÇİN ÖNEMLİ”

TASS haber ajansına konuşan Rus uzmanlar ise Putin’in açıklamalarının Amerikalıları çatışma tehdidi altında bir müzakere sürecine sürükleyeceği yönünde açıklamalar yaptı.

Rus Vedomosti Gazetesi ise şu satırlara verdi:

“Putin şimdiye kadar askeri ve teknik kartları oynuyordu, ancak ikincisi şimdi geri planda kalıyor çünkü Washington, Rusya’nın nükleer füze yapma yeteneklerinden ziyade Doğu Avrupa’da tam ölçekli bir konvansiyonel savaş tehdidi yaratmak istiyor. Sonuç, Putin’in söylem ve eylemlerinin açık bir meydan okuma olması ancak bunun Avrupa’daki kötüleşen askeri ve siyasi durumu istikrara kavuşturma arzusuyla bağlantısı unutulmamalı.