Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, video konferans yoluyla Dünya Ekonomik Forumu (WEF) 2021 Davos Gündemi’ne katıldı ve Çin’in yoksullukla mücadelesini övdü.

Vladimir Putin, en son 2009’da Davos Gündemi’ne katılmıştı.

ÇİN’İN YOKSULLUKLA MÜCADELESİNİ ÖVDÜ

Vladimir Putin, küreselleşme ve yurtiçi büyümenin gelişmekte olan ülkelerin ekonomik yükselişini yürüttüğünü ve milyarlarca insanın yoksulluktan kurtarıldığını ifade etti.

Çin’deki düşük gelirli nüfus sayısının 1990’da 1,1 milyardan son yıllarda 300 milyonun altına düştüğünü hatırlatan Vladimir Putin, “Bu kesinlikle Çin’in başarısıdır” diye vurguladı.

Bunun yanı sıra, Vladimir Putin Rusya’nın düşük gelirli nüfus sayısının 1999’da 64 milyondan şimdi yaklaşık 5 milyona düştüğünü ve Rusya’nın bu alanda da ilerlemeleri kaydettiğini belirtti.

GELİŞMİŞ EKONOMİLERDE YOKSULLUĞUN AZALTILMASI DURDU

Vladimir Putin, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi gelişmiş ekonomilerin bu konuda gerilediğine dikkat çekti.

2000’de ABD’de 3,6 milyon kişinin günlük gelirinin 5,5 doların altında bulunduğunu ancak 2016’da bu sayının 5,6 milyona çıktığını dile getiren Vladimir Putin, küreselleşmenin büyük çokuluslu şirketlerin özellikle de Amerikan ve Avrupalı şirketlerin gelirlerinde önemli bir artışa neden olduğunu ifade etti.

Vladimir Putin, son 30 yılda bazı gelişmiş ülkelerdeki vatandaşların yarısından fazlasının gerçek gelirinin durgunlaştığını ancak eğitim ve tıbbi hizmetlerin maliyetinin 3 katına kadar arttığını belirtti.

Vladimir Putin, uluslararası toplumun yalnızca az sayıdaki zengin insan için faydalı olan dengesiz ekonomik modeli artık sürdürememesi ve sürdürülebilir ve uyumlu kalkınma için politikaları oluşturması gerektiğini ifade etti.

ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Vladimir Putin, sistematik sosyo-ekonomik sorunların bir dizi sosyal soruna yol açabileceğine işaret etti. Vladimir Putin, uluslararası toplumda önümüzdeki 10 yılda ekonomik sorunların uluslararası çatışmaları tetikleyebileceğini ifade etti.

Vladimir Putin, dünyanın Covid-19 salgını ve çevre kirliliği gibi acil konularla başa çıkmak ve dengeli bir ekonomik kalkınma modeli keşfetmek için dayanışma içinde bulunması gerektiğine dikkat çekti.

Vladimir Putin, tek kutuplu düzen döneminin sona erdiğini vurguladı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkeler arasındaki rekabet asla durmadı ve durmayacak. İnsan uygarlığı için anlaşmazlıklar ve çıkar çatışmaları hiç şaşırtıcı değil. Kritik bir noktada insanlık kader üzerinde birleşecek. Şu an bu anı yaşıyoruz.”

Covid-19 aşılarının eşitsiz dağıtımına da değinen Vladimir Putin, Afrika ülkeleri dâhil olmak üzere desteğe ihtiyacı olan ülkelere yardım sağlamaya çağırdı.