Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi yaptı.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, görüşmede, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO’nun güvenlikle ilgili Rusya’ya yazılı cevaplarının ele alındığı belirtilerek, Rus tarafın bunları analiz edeceğini dile getirdiği aktarıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu yanıtlarda, NATO’nun genişlemesinin engellenmesi, Rus sınırlarının yakınlarında silahların konuşlandırılmasından vazgeçilmesi ve NATO’nun Avrupa’daki askeri potansiyelini ile altyapısının 1997’deki konumuna dönmesi gibi Rusya’nın temel endişelerinin dikkate alınmadığı vurgulandı. Ayrıca, ABD ve müttefiklerinin, Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) ile Rusya-NATO’nun temel belgelerinde yer alan güvenliğin bölünmezliği gibi ilgili ilkelere ne şekilde uyacağı yönündeki kilit sorusu da göz ardı edildi.”

Ukrayna’nın doğusu meselesinin de ele alındığı belirtilen açıklamada, bu meseleye dair Normandiya Formatı kapsamında çalışmaların sürdürüleceği teyit edildi.

Açıklamada, İran nükleer anlaşmasının da görüşüldüğü kaydedilirken, Rusya ile Fransa’nın bu anlaşmanın korunmasından yana olduğu vurgulandı.

Putin ve Macron’un ikili ilişkileri de ele aldığı belirtildi.