CRI Türk Dış Haberler Servisi

Doğu Avrupa krizinde liderler diplomasisi sürüyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova’da beş saati aşan bir görüşme yaptı. Putin, tek çözüm yolunun Minsk Anlaşması’ndan geçtiğini vurguladı. Rusya’yı “Bir Avrupa ülkesi” olarak tanımlayan Macron da Avrupa’da barış için Rusya ile diyaloğun gerekli olduğunu söyledi. ABD Başkanı Joe Biden ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz görüşmesinden ise Rusya’ya Kuzey Akım 2 mesajı çıktı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretlerini takiben Kiev’in misafir takvimindeki üçüncü NATO üyesi ülke lideri Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron. Fransa liderinin Kiev’den önceki durağı ise Moskova’ydı. Görüşmede liderlerinin el sıkışmaması ve uzun oval bir masada mesafeli bir şekilde oturmasını Rusya devlet medyasından Tass haber ajansı Covid-19 tedbirleriyle açıkladı. Aynı gün Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’da Washington’da ABD Başkanı Joe Biden’la görüştü. Washington’dan Rusya’ya Kuzey Akım 2 mesajı verilirken, Moskova’da “Avrupa’nın güvenliğine” vurgu yapıldı. 

MACRON: RUSYA BİR AVRUPA ÜLKESİ

Kremlin Sarayı’nda yapılan uzun görüşmenin ardından yapılan basın açıklamasında konuşan Putin, Rusya’nın Avrupa’nın güvenliği konusunda Fransa ile benzer kaygıları paylaştığını belirtti. Rusya lideri; “Bu konular sadece Rusya’nın güvenliği ile ilgili değil. Bütün dünyanın, Avrupa’nın tamamının güvenliği ile ilgili.” dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron da “Rusya bir Avrupa ülkesidir. Avrupa’da bir gelecek inşa etmek için Rusya ile çalışmak bir gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya ile diyaloğun Avrupa’da barışı inşa etmek için zorunlu olduğunu söyledi.

PUTİN’DEN AVRUPA’YA UYARI

Rusya’nın istediği güvenlik garantilerini tekrar hatırlatan Putin, Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunda Avrupa ülkelerini net ifadelerle uyardı. Ukrayna’nın NATO’ya üye olup Kırım’ı zor kullanarak almaya çalışması durumunda Avrupa ülkelerinin Rusya ile “kazananı olmayan” silahlı bir çatışmaya gireceğini söyledi.

NATO’nun Rusya’yı “düşman” kategorisinde sınıflandırdığını belirten Putin, Irak, Afganistan, Yugoslavya ve Libya örneklerini hatırlatarak NATO’nun bir savunma örgütü olmadığını belirtti.

MACRON’DAN GÜVENLİK GARANTİSİ ÖNERİSİ

Görüşmenin ardından gazetecilere konuşan Macron, Putin’e “somut güvenlik garantileri” konusunda bir teklif yaptığını açıkladı. “Şayet Rusya için güvenlik yoksa Avrupalılar için de güvenlik yok” ifadelerini kullanan Macron, “savaştan kaçınılması” gerektiği vurgusunu yaptı ve “Herkes için güven, istikrar, öngörülebilirlik inşa edilmesini” umduğunu belirtti.

2015 yılında imzalanan ve kamuoyunda “nükleer anlaşma” olarak bilinen Kapsamlı Ortam Eylem Planı hakkında da konuştuklarını açıklayan Putin, nükleer anlaşma konusunda “Bu konuda duruşumuzun oldukça yakın olduğu konusunda mutabıkız.” dedi.

BIDEN’DAN KUZEY AKIM 2 TEHDİDİ

Moskova’da Putin-Macron zirvesinin yapıldığı gün Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Washington’da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’la görüştü. Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda Rusya’dan Almanya’ya uzanan Kuzey Akım 2 doğal gaz projesinin “sonunu getirecekleri” tehdidinde bulundu. Gazetecilerin budan nasıl emin olabiliyorsunuz?” şeklindeki sorusunu da yanıtlayan Biden, “Söz veriyorum, bunu yapabiliriz.” ifadelerini kullandı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise Kuzey Akım 2 konusunda bağlayıcı bir ifade kullanmaktan kaçındı. ABD ile birlik mesajı veren Scholz, “Biz yakın müttefikleriz, güncel krizle mücadele konusunda da birbirimizle koordineli ve birlik içinde hareket ediyoruz.” dedi.

Ukrayna konusundaki yoğun mesai bugün Emmanuel Macron’un Kiev temaslarıyla devam edecek. Ukrayna lideri Zelenski ile görüşmesinin ardından Macron, Kiev’den Berlin’e geçerek, Almanya Başbakanı Scholz ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrey Duda ile bir araya gelecek.