Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “NATO’nun eylem planında Rusya düşman olarak değerlendiriliyor.” dedi.

Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna konulu toplantının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıyı yorumlayan Putin, “Sayın Macron ile bugünkü görüşmeler her zamanki gibi olarak ciddi bir şekilde gerçekleşti, anlamlı ve faydalıydı.” diye konuştu.

NATO’nun eylem planında Rusya’nın düşman olarak değerlendirildiğine işaret eden Putin, ittifakın Rusya’ya “ders vermeye kalktığını” belirtti.

Görüşmede güvenlik garantilerinin ele alındığını ifade eden Putin, “Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO, Rusya’nın güvenlik garantileri konusunda başat kaygıları görmezden geldi. Rusya, 30 yıldır NATO’yu Moskova’nın kaygılarını görmezden gelen adımlar atmaması için ikna etmeye çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Moskova’nın ABD ve NATO’ya göndereceği yanıt hakkında Fransa liderini bilgilendirdiğini kaydeden Putin, “Eğer güvenlik herkesin arzu ettiği bir şeyse, Rusya sınırılarına silah konuşlandırma fikrinden neden vazgeçmiyorlar?” değerlendirmesinde bulundu.

Macron ise açıklamasında, “Fransa ile Rusya’nın irtibatı mevcut, ortaklarımızla görüşmeyi sürdüreceğiz.” dedi.

Avrupa’da barışçıl bir yol bulmanın hâlâ mümkün olduğunu kaydeden Macron, “Avrupa’da istikrarı tesis etmek için yeni mekanizmalara ihtiyacımız var, bu mevcut anlaşmaları revize ederek mümkün olmaz.” yorumunu yaptı.

Kaynak: Sputnik Türkiye