Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki de dâhil Kafkasya’daki tüm ihtilafların çözümüne katkı sunmaya devam edeceğini söyledi.

Putin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Kremlin’deki görüşmesi sona erdi. Görüşmenin ardından basının karşısına çıkan liderler, Müttefik İş Birliği Bildirgesi’ni imzaladı.

4 saatten fazla süren görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Putin, imzaladıkları belgenin Rusya ile Azerbaycan arasındaki iş birliğinin yeni bir seviyeye çıktığının kanıtı olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya ile Azerbaycan arasında ulusal para birimleriyle alışveriş de dâhil finans alanındaki iş birliğinin pekiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Putin, “Azerbaycan-Ermenistan sınırının belirlenmesi ve çizilmesi sürecinin başlatılması, önemli bir görev olarak görülüyor. Rusya, belirtilen amaç ve hedeflere ulaşmak için çok şey yaptı ve yapacak. Sınır ihtilafları da dâhil her türlü ihtilafın çözülmesine her türlü katkıyı sunmaya, mevcut zorlu sorunların çözümüne yardımcı olmaya elbette devam edeceğiz.” dedi.

Dağlık Karabağ’da yaşamın barışçıl rotaya girdiğini ve 50 binden fazla kişinin evlerine döndüğünü söyleyen Putin, bu gelişmelerin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Kaynak: Sputnik Türkiye